Sponzorované odkazy

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step leží 150 metrů od obce Mohelno v okrese Třebíč. Step se tyčí nad meandrem řeky Jihlavy, kterému se přezdívá Čertův ocas. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí od 260 m n. m. do 385 m n. m.. Step je chráněným územím o rozloze 57 hektarů. Nedaleko se nachází jaderná elektrárna Dukovany.

Jaderná elektrárna Dukovany

Mohelenská hadcová step patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Hadec (serpentinit), který tvoří podloží okality, je hornina vzniklá z vyvřelých hornin. Obsahuje vysoký podíl oxidů hořčíku. Značně se také přehřívá, čímž na něm vzniká zvláštní extrémně teplé a suché mikroklima.

013

Naučná stezka

Naučná stezka byla vytvořena ve druhé polovině 20. století a v roce 2007 byla opravena. Stezka začíná i končí na parkovišti jihozápadně od obce Mohelno. Na začátku naučné stezky stojí mohyla z doby železné připomínající dřívější osídlení. Jarní okruh se šesti zastávkami měří 3,3 km a podzimní okruh s pěti zastávkami měří 3 km. Obě trasy jsou středně náročné a dochází na nich k velkému převýšení. Trasa je doplněna deseti tabulemi s informacemi o okolí stanoviště. Z vrcholku hadcové stepi jsou vidět reaktory jaderné elektrárny Dukovany.

Zajímavosti v okolí

V okolí najdeme kromě zmiňovaných Dukovan také renesanční zámky Náměšť nad Oslavou a Moravský Krumlov. Nedaleko jsou také Ivančice, kde se nachází nejstarší muzeum na Moravě.

Sponzorované odkazy