Sponzorované odkazy

V našem letním seriálu Dvanáct divů Česka jsme si ukázala zatím jedenáct přírodních pokladů a divů naší republiky. Podívali jsme se na krásu Pravčické brány, viděli jsme ledovcová jezera, zavítali jsme do pralesa Mionší, navštívili jsme také poušť uprostřed Jižních Čech. Pak jsme se přesunuli do hlavního města, kde jsme se vydali do Prokopského údolí, pak jsme zavítali do okolí jaderné elektrárny Dukovany. Navštívili jsme nejvyšší vodopád České republiky, Moravský kras, rašeliniště i Královnu Českého středohoří. Viděli jsme také tundru v srdci Krkonoš. Naše putování za krásami Česka zakončíme v srdci Šumavy. Na Boubíně.

V srdci Šumavy se ukrývá snad nejznámější český prales – Boubín. Roku 1858 rozhodl kníže Jan ze Schwarzenberku, aby se na území nekácelo dřevo a vznikla tak chráněná krajinná oblast. Jedná se tak o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci. Po 75 letech se místo stalo národní přírodní rezervací a zvětšilo se ze 144 na dnšeních 666 hektarůboubin_vBoubínský prales se nachází nedaleko Včelné pod Boubínem a Horní Vltavice v okrese Prachatice. Přesnější se rezervace rozkládá v nadmořské výšce mezi 920 a 1110 metry v oblasti vytyčené 1362 metrů vysokým vrchem Boubín, dále hranice pokračuje přes Boubínský hřbet (1268 m), Basumský hřeben (1288 m) až k jihozápadnímu okraji kolem vrchu Pažení (1281 m). Hlavní část území se nachází v okolí Kaplického potoka, který pramení na jižní straně pod Srním vrchem (1296 m). Na východě probíhá hranice rezervace přibližně 600 metrů pod vrchem Větřín (1163 m).

Naučná stezka Boubín

02

Naučná stezka má necelé čtyři kilometry a nachází na ní osm zastávkových míst. Stezka začíná u Boubínského jezírka. Raritou Boubínského pralesa byl Král smrků, u kterého je jedna ze zastávek. Dosáhl stáří 440 let, výšky 57 m a průměru kolem 160 cm. Byl zničen při sněhové vichřici, která oblast postihla v roce 1970.

Přístup

Oblast rezervace je navštěvována převážně z Kubovy Huti, odkud vede značená cesta vedoucí přes Basumské louky na Srní vrch, Boubínský prales, na křižovatku na Křížkách, přes Boubínské jezírko, Amortovku a přes Lom před Soví skálou, kde oblast rezervace opouští a míří do obce Zátoň. Zátoň je další možností, odkud můžete do pralesa vstoupit. Boubínské jezírko je od Zátoně vzdálené 3 kilometry. V Zátoni je přístupových cest hned několik.

Zajímavosti rezervace

imagesRozhledna

Na vrcholku kopce Boubín se nachází nejvýše položená dřevěná rozhledna v Česku. Je vysoká 21 metrů. Dokončena byla v roce 2005. Vstup na ni je, stejně jako do pralesa, zdarma.

Boubínské jezírko

Boubínské jezírko bylo uměle vytvořeno v roce 1836 pro plavení dřeva do sklárny v Lenoře. Jezírko má rozlohu 0,37 hektarů a hloubku až 4 metry.

Chůdové kořeny

Chůdové kořeny jsou mohutné kořenové systémy, které rostou nad zemí. Vznikají tak, že mladý strom využije starého nebo často tlejícího stromu pro svůj růst.

Zajímavosti v okolí

Mimo prales Boubín a nedalekou rozhlednu určitě navštivtě 3 kilometry vzdálenou Kubovu Huť. Další pozoruhodnost se nachází 6 kilometrů daleko, v obci Lenora. Najdeme tady sklářské muzeum. Za zmínku sotjí také 9 kilometrů vzdálený Vimperk s vlastiěvdným muzeem a krásným zámkem, nebo Volary vzdálené 10 kilometrů.

Sponzorované odkazy