Sponzorované odkazy

mljet1

Mljet – to je mnoho lagun s čistou teplou vodou

Tomuto ostrovu se právem přezdívá chorvatský ráj. Zkuste Chorvatsko trochu netradičně a navštivte Mljet. Ostrov má rozlohu 100 km2 a dlouhý je 37 km. Jeho západní část je uznána jako národní park.

Co je zde k vidění

Ostrov oplývá množstvím lagun a zátok, ve kterých je voda v průměru o 4 °C teplejší než v okolním moři. V těchto lagunách jste mohli v dřívějších dobách vidět i tuleně. Ti však již byli vyhubeni. Dalšími lákadly jsou jezera Malo a Veliko jezero, které jsou součástí národního parku. Ostrov není příliš obydlený, žije zde jen něco přes 1 000 obyvatel, kteří bydlí v několika osadách. V jedné z nich – v Sobře se nachází jediná čerpací stanice. Jinde benzín nebo naftu nenačerpáte. V této osadě také najdete přístav. Jelikož je Mljet nejlesnatějším ostrovem Chorvatska, můžete zde obdivovat také rozsáhlé porosty voňavých borovic, dubů a cedrů. Když budete mít štěstí, potkáte zde divočáky, jeleny nebo promyky, které zde byly vysazeny za účelem vyhubení jedovatých hadů. Navštívit můžete také krasové jeskyně, například Odysseovu jeskyni nebo jeskyni Movriča. Pokud vás zajímá historie, určitě si prohlédněte zříceniny římské vily v obci Polače nebo starobylé domy v obci Govedjari.

mljet2

Můžete tu obdivovat i rozsáhlé lesy a památky

Jak vidíte, dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o polehávání na pláži s hromadou českých turistů. Neváhejte proto a vydejte se na méně probádaná místa Chorvatska. Určitě nebudete litovat.

Sponzorované odkazy