Sponzorované odkazy

Zadar patří mezi nejoblíbenější turistické destinace chorvatského pobřeží. Nachází se v severní části Dalmácie, a dostanete se do něj pohodlně po dálnici A1, která vede mezi Záhřebem a Dubrovníkem. Město je hojně navštěvováno tisícovkami turistů pro své bohaté kulturní dědictví. Počasí je během letní sezony přívětivé, teploty často přesahují hranici třiceti stupňů. Velmi oblíbená je městská pláž Kolovare, pokrytá jemnými oblázky a poskytující komfortní stín pod korunami borovic, rovněž se na jejím kraji hrdě třepetá modrá vlajka značící čistotu a bezpečnost koupání.

Zadar je nádherné město, Nick Savchenko

Zadar je město mnoha tváří, Nick Savchenko

Kapka historie

Historické jádro se nachází na malém městském poloostrově, kde vás přivítá Pevninská brána, pozůstatek středověkého opevnění z 16. století. Brána byla vystavěna v renesančním slohu, má tři vchody – dva postranní pro pěší a jeden velký, průjezdný. Dokonce v něm až do roku 1875 fungoval padací most. Rozhodně nepřehlédnete monumentální sochu lva svatého Marka, zobrazující okřídleného lva v životní velikosti shlížející na cestu pod sebou.

Zadar kombinuje historii s relaxem, Roman Pfeiffer

Kostel sv. Donáta dosahuje ohromných rozměrů, Roman Pfeiffer

Jakmile vejdete Pevninskou bránou, po pár minutách chůze narazíte na další skvost – kostel sv.Donáta, vybudovaný již v 9. stol., a patřící mezi nejvýznamnější památky v celém Chorvatsku. Každoročně se v této impozantní stavbě, která je rozdělena na dva patra, koná festival vážné hudby Hudební večery ve svatém Donátu. Další významnou náboženskou stavbou je katedrála sv. Anastázie ze Sirmia, největší chrám v celé Dalmácii a zároveň sídlo zadarského arcibiskupství. Katedrálu navštívil během svých cest i tehdejší papež Jan Pavel II.

Zábava nesmí chybět

Pokud se vám chození po památkách jednoduše „přejí“, nezoufejte. Nejenže Zadar nabízí opravdu spoustu možností, jak se realizovat ať už sportovně, nebo kulturně, má ještě jednu atrakci, kvůli níž se zde sjíždějí turisté z celého světa. Městečko Nin, vzdálené od Zadaru pouhých 16 km se proslavilo díky své zátoce, respektive léčivému bahnu v ní. To blahodárně přispívá nejen na léčbu kožních onemocnění, ale i při problémech s pohybovým aparátem či při gynekologických neduzích. Navíc moře je v této oblasti velmi čisté a díky vyšší salinitě i teplejší. A není nad to, vyválet se v teplém bahně a zároveň pomoci svému tělu!

Sponzorované odkazy