Sponzorované odkazy

kopacki_rit__mario_romulic

Poznejte Chorvatsko i z jiné stránky!

Jedete letos do Chorvatska? Máte dobrodružnější povahu a neláká vás polehávání na pláži, kde je hlava na hlavě? Vyrazte do východního Chorvatska, které patří k doposud málo navštěvovaným místům. Zde se nachází Přírodní park Kopački Rit neboli Kopačevský močál – největší rezervace v Chorvatsku o rozloze 238 hektarů. Jejím centrem je Kopačevské jezero.

Ráj zvěře, ptáků a ryb

Park byl vyhlášen na rozsáhlém území na soutoku Dunaje a Drávy. Tok Dunaje vytváří hranici mezi Chorvatskem a Srbskem. Park formuje mnoho slepých ramen, tůní, močálů a lesů. V době záplav, kdy se voda rozlije po ploše 23 tisíc hektarů, sem připlouvají hejna ryb, které se ve slepých ramenech a tůních rozmnožují. Objevuje se zde asi 40 druhů ryb. Rezervace je také domovem 260 druhů ptáků, kteří zde hnízdí. K nejznámějším patří orel mořský, který je také ve znaku parku. Z dalších ptáků tu můžete spatřit například kormorány nebo volavky, ze savců pak divoká prasata nebo jeleny.

baranja-kopacki-rit-0010

Rozmanitost zdejší přírody vás okouzlí

Do rezervace dorazíte z města Osijek, které je vzdáleno asi 12 km. Na místě si pak můžete vybrat vyhlídkovou loď, koňský hřbet nebo můžete vyrazit po řadě pěších stezek. Potulovat se na vlastní pěst ale není dovoleno – po občanské válce mezi Chorvaty a Srby ještě není celá oblast odminovaná. Pokud se unavíte pozorováním divoké přírody, je příjemné se občerstvit v řadě přilehlých hospůdek. Jejich rybí speciality jsou jednoduše vyhlášené!

Sponzorované odkazy