Sponzorované odkazy

Štítek: Dánsko

Faerské ostrovy – suverénní hráč mezi Norskem a Islandem

Faerské ostrovy se nacházejí na severu Evropy, v pomyslném středu mezi Norskem a Islandem. Toto souostroví čítající bezmála 800 ostrůvků velikosti stovek kilometrů čtverečních, po skalnaté výběžky z mořského dna. Stejně jako Grónsko, jemuž byl věnován jeden z předchozích článků, i Faerské ostrovy patří pod správu Dánského království, přestože má vysokou míru autonomie – vlastní parlament, měnu, vlajku a i když nejsou součástí Evropské unie, můžete cestovat jen s občanským průkazem. Počasí na Faerských ostrovech bývá proměnlivé, avšak díky Golfskému proudu jsou zimy mírné a téměř bez sněhu.

Hlavní město a jeho architektura, Davide Gorla

Hlavní město a jeho architektura, Davide Gorla

Pozorování papuchalků a hlavní město Tórshavn

Nejprve zamiřme do hlavní ho města do Tórshavn, jehož název může být překládán jako Thorův přístav, a který silně odkazuje na severskou mytologii. Nepředstavujte si však velkoměsto, populace činí necelých 20 000 obyvatel, což je téměř polovina celkového počtu lidí žijících na Faerských ostrovech. Město láká na historické jádro – udržované barevné dřevěné domky s trávou pokrytou střechou, na které rádi a často usedají racci. Rovněž stojí za návštěvu osada Saksun, k níž se dostanete pěšky za dvě hodiny, obklopená zelenými kopci a vysokými horami.

Malebné údolí, Stig Nygaard

Malebné údolí Saksun, Stig Nygaard

Nasedněme na trajekt a nechme se odvést na jeden z ostrovů, který je typický svými barevnými, pro někoho možná vtipnými, obyvateli. Jedná se o ostrov Mykines a údajně by na něm měla vyskytovat jedna z největších kolonií pestrobarevných ptáků papuchalků. S podobnou atrakcí se můžete setkat i kousek vedle, na Islandu. Poslední dobou je však zahlédnutí většího hejna spíše raritou, než tradicí, hlavně kvůli jejich lovu na maso (chutí připomíná kuřecí s mandlovým nádechem), ale i kvůli nestálému počasí, které brání na ostrov vyjet. Alternativou může být ostrov Nólsoy, kde nejenže můžete pozorovat jednu z největších kolonií buřňáků na světě, zkusit spočítat každou ovci, kterou potkáte, ale i navštívit vzdálený maják, což ocení hlavně dobrodruzi.

Eysturoy a místní kuchyně

Na druhém největším ostrově Faerských ostrovů, a dalo by se říct, že i nejzajímavějším, najdete mnoho turistických míst. Nejenže se zde nachází nejvyšší hora Slættaratindur, kterou lze zdolat bez horolezeckého vybavení během čtyř hodin, ale i vesnička Gjógv s přírodním přístavem, který svým půvabem očaroval i dánského korunního prince a jeho ženu. Na počest jejich návštěvy byla nad údolím vybudována lavička, která nese princeznino jméno a byla to právě ona, kdo na ni usedl jako první.

Přírodní přístav, Lars Plougmann

Přírodní přístav Gjógv, Lars Plougmann

 

Jakmile vám po celodenní výpravě vyhládne, zcela určitě budete chtít okusit tradiční faerské speciality. Ať už hlavní vývozní artikl – ryby na různé způsoby, či maso zmíněných papuchalků nebo specialitu ostrovů, sušené ovčí maso.

Grenen – místo střetu dvou titánů

Přestože jsou písečné pláže tropických ostrůvků v Tichomoří velmi žádanou destinací, zkusíme vám odhalit i pár krásných míst, kde plavky oblékají jen otužilci, ale která rozhodně stojí za návštěvu.

Zastávka v městečku

Skagen je nejsevernějším městem Jutského poloostrova a zároveň i nejsevernějším městem celého Dánska. Poklidné městečko plné domů z červených cihel a se vzduchem prosyceným solí. To však nebude naší zastávkou, proto se přesuneme ještě o něco severněji, konkrétně ke Skagenskému majáku, jenž je vzdálen od městečka necelé 4 kilometry. Pokud chcete podniknout delší procházku, můžete zastavit již zde a pokračovat dál po pláži, v opačném případě se o necelý kilometr dále nachází parkoviště s toaletami. Dál už cesta nevede.

Kombinace severské krajiny a moře, Eric Gross

Kombinace severské krajiny a moře, Eric Gross

Procházka začíná

Dopněte zipy svých bund a nasaďte si čepice (i během léta se drží v Dánsku průměrná teplota okolo 17 °C), tady opravdu pořádně fouká! Krajina severského rázu plná dlouhých trav a zakrslých keřů se rozprostírá okolo, plynule přechází v písečnou pláž. Na své cestě potkáte bunkry z druhé světové války, jeden i s lehce ironickým nápisem „Zimmer frei“ (volné pokoje). Pláž je dlouhá a krásná. Zcela jistě na ni najdete nějakou tu mušli či kamínek, občas moře vyplaví i mrtvou medúzu. Pokud však přece jenom preferujete pozorování přírody vsedě, nezoufejte. Z parkoviště jezdí pravidelná linka „písečného červa“ (Sandworn), což není nic jiného, než traktor táhnoucí pár vagónků. Za deset dánských korun vás zaveze až na konec pláže.

Pláž přechází v moře

střet moří

Střet dvou moří, Markus Melssner

Po necelém kilometru najednou zjistíte, že pláž končí a kolem vás je ze tří stran moře. Vítejte na Grenenu (z dánského gren = větev), jednom z evropských mysů, kde můžete pozorovat úkaz, pro který je toto místo tak oblíbené a navštěvované. Přímo před vámi spolu bojují jako dva silní titáni vody průlivů Kattegat a Skagerrak. Baltské moře proti Severnímu. Vlny se o sebe rozbíjejí a v kombinaci s často rozbouřenou hladinou utvářejí okouzlující podívanou. Kvůli silným proudům je koupání v celé oblasti zakázáno. Proudy jsou tak silné, že mají i za následek i pár ztroskotaných lodí. Grenen vám ukáže drsnou stránku severu, ale zároveň vás bude táhnout zase zpátky na své bělostné pláže a modrou oblohu. Vychutnejte si proto i výhled z majáku, který vás vyjde na pět korun (asi dvacet českých), což rozhodně stojí za to.

Poznáváme Skandinávii – Dánsko a Finsko

Určitě mnozí z nás rádi cestujeme za teplem a sluníčkem. Občas však není na škodu změnit směr, konkrétně vyrazit trochu více na sever, tedy do severských států, které taktéž mají co nabídnout. V tomto článku vás pozveme do Dánska a Finska.

Finsko je zemí tisíců jezer

Finsko je vskutku kouzelným místem /

Finsko je vskutku kouzelným místem /

Finsko se rozprostírá ve východní části Skandinávie, sousedí přímo s Ruskem a Švédskem a prostřednictvím moře je potom odděleno od Estonska. Finsko je vskutku rozmanité. Jižní oblasti jsou charakterizovány větším osídlením a větší hustotou měst a obcí. Naopak na severu najdeme pohoří, která však nejsou nikterak vysoká. Finsko nabídne k obdivu téměř 190 tisíc větších jezer a 180 tisíc ostrovů a ostrůvků. Samozřejmostí je i bohatá místní fauna a flora. Máte-li rádi přírodu a nevadí-li vám o něco chladnější počasí, doporučujeme do Finska rozhodně vyrazit, bude se vám zde líbit! Kromě dobrodružství v zeleni vás však čeká i poznávání zdejší kultury, takže si na své přijde naprosto každý.

Špatnou volbou není ani návštěva Dánska  

Za návštěvu stojí zcela jistě také Dánsko, tedy království v jižní části Skandinávie. Dánsko je situováno na Jutském poloostrově, z části je potom tvořeno množstvím menších ostrůvků, z nichž téměř 500 má svá vlastní jména.

Dánsko nabídne obdiv a uznání /

Dánsko nabídne obdiv a uznání /

V Dánsku můžete zavítat do Kodaně, kde si nenechejte ujít historické památky, muzea a galerie. V městečku Billund se potom nachází zábavný park Legoland, zde si užijí jak děti, tak i dospělí. I tamější příroda má stejně, jako na jiných skandinávských místech, své jedinečné kouzlo.

Ať již dlouhodobější, tak i kratší pobyt ve Skandinávii vás může zásadním způsobem obohatit. Uvažujete-li, že byste se letos podívali na sever, je to jistě dobrá volba, budete spokojeni! Cestování a poznávání nových míst i v severní Evropě je velmi oblíbené a zažívá čím dál větší boom.

Sponzorované odkazy