Skotská pohádka plná historie, legend a tradic
Sponzorované odkazy
Asi většině z vás se při slově „Skotsko“ vybaví stálezelená krajina, tradiční kilty či palírny té nejkvalitnější whisky na světě. Avšak tato země skýtá mnohem více, a proto si zaslouží dostat se do vašeho podvědomí. Krajina se může jevit dosti nehostinně, počasí je proměnlivé i navzdory vlivu působení Golfského proudu. Území je rozčleněno do 32 správních oblastí, hlavním městem je Edinburgh.
Skotská Vysočina a příšera z Loch Ness
Studeným větrem ošlehávané útesy, fenomenální kamenné hrady ztracené v mlze, nádherná nespoutaná příroda, kterou tvoří hory, jezera nebo horská údolí, to je nejmalebnější region Skotska. Počasí bývá dosti nepříjemné, většinu času prší, nebo je zataženo, ovšem okolní krajina celkový dojem vyvažuje. Okolní hory jsou opravdu vysoké, nejvyšší je dokonce nejvyššího horou celého Spojeného království – Ben Nevis (1 344 m n. m.). Svou návštěvou byste zcela určitě měli poctít Eileen Donan Castle, jejž pozná každý filmový fanoušek. Vrcholem celé výpravy bývá tradičně jezero Loch Ness, pověstné svými temnými a hlubokými vodami, ve kterých by měla žít Nessie, chcete-li Lochnesská příšera. Je jen na vás, jestli budete přemýšlet, zda se opravdu někde v hloubkách skrývá, či se budete kochat krajinou obklopující druhé největší jezero Skotska.
Pláže a ostrovy
Pláže lemují prakticky celé území Skotska. Jsou písčité, s bouřícím mořem a silnými větry, čehož s oblibou využívají surfaři. Přestože vln je ve Skotku dostatek, jejich sjíždění se doporučuje spíše zkušenějším surfařům. Mekkou je městečko Thurso, kde lze spojit sport s kulturou: vlny se rozbíjejí přímo pod hradem ze 17. století. A pokud jste opravdovým milovníkem kultury a krajiny, připomínající dobu krále Artuše, není lepší volba, než slavný ostrov Isle of Skye. Můžete zde pozorovat dechberoucí scenérie východů a západů slunce, jehož paprsky probleskují mezi čedičovými útesy (například na výběžku Trotternish) či navštívit nejdéle obývaný hrad v celém Skotsku – Dunvegan Castle. Rovněž stojí za zmínku zátoka Camasunary Bay, která vybízí k relaxaci. Skotsko ovšem není jen Isle of Skye, severněji se rozkládají Shetlandské ostrovy, které jsou bohaté zejména na ptactvo, a nenajdete na nich žádný les. Další skupinou ostrovů jsou Orkneje, jež byly ovlivněny vikingskými kmeny a jejichž klima překvapí svou neobvyklou stálostí, a Hebridy poskládané z velkého množství drobných ostrůvků…
Dobré jídlo?
Cestování to není jen potrava pro duši, významnou částí je i ochutnávka místních pokrmů a tradic. Nad skotskou kuchyní zapláčí vegetariáni, neboť hlavní složkou je maso. V jakékoli podobě a v jakoukoli denní dobu. Proto vás nemůže překvapit typická anglická snídaně (samozřejmě avizovaná jako typicky skotská) přilepšená jelitem, či bramborovými plackami. Skotové rovněž velmi často udí ryby a konzumují plody moře. Jestliže byste chtěli ochutnat skotské tradiční jídlo – haggis, podávané například na státní svátek Burn’s Night, musíte se lehce obrnit. Ne každému totiž chutnají mleté jehněčí vnitřnosti s ovesnými vložkami napěchované do jehněčích žaludků a následně uvařené. Po takovém jídle přijde vhod sklenička whisky. A až do sebe tohle všechno naskládáte, určitě oceníte aktivní využítí získané energie. Inu proč ne? Skotská golfová hřiště patří k nejlepším na světě a ostatním sportům se zde rovněž velmi daří.
Sponzorované odkazy