Pyramidy v Gíze – jediný žijící div světa
Sponzorované odkazy
Pyramidy v Gíze jsou jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí světa. Řadí se mezi sedm divů světa a jako jediné z divů jsou zachovány dodnes. Společně s Velkou Sfingou pyramidový komplex tvoří Gízskou nekropoli.
Pyramidy se stavěly od vlády faraona Džosera ze třetí dynastie (přibližně rok 2690 – 2640 př.n.l.) až po vládu faraona Ahmose I. z 18. dynastie, tedy celých 1500 let.
Pyramidy v Gíze
Byť se na první pohled může zdát, že se jedná o obyčejný jehlan, opak je pravdou. Pyramidy jsou perfektně promyšleným systémem cest a pohřebišť. Jsou to vlastně komplexy, jejíchž součástí je mimo pyramidu samotnou také údolní chrám, vzestupná cesta, zádušní chrám a satelitní pyramidy (ty sloužily manželkám). Uvnitř se v komplexu pohřebních komor nacházel sarkofág a bohatsví (zlato, šperky, drahé kameny) jako dary pro faraona na cestě jeho posmrtným životem. Na stavbách pyramid pracovali otroci.
Záhadou je technika výstavby pyramid. Historikové se přiklánějí nejvíc k jednoduchému systému ramp a kladek, i když tento systém je příliš zdlouhavý a pomalý.
I když se v Gíze nachází několik desítek pyramid, dominantní (a také nejznámější) jsou tři: Chufuova, Rachefova a Menkaureova.
Chufuova – také Cheopsova, nebo Velká pyramida – je největší pyramidou vůbec – měří 138 mětrů. Mezi pyramidami vyniká nejen velikostí, ale také upadlou špičkou. Za druhé světové války byla totiž ve špici protiletecká pozorovatelna. Na její výstavbu bylo použito přes dva miliony kamenných kvádrů o hmotnosti asi 200 tun. Z celého komplexu se kromě pyramidy samotné zachovaly jen tři satelitní pyramidy. Pár pater této pyramidy si také můžete vystoupat.
Rachefova ( Kefrenova, Chefrénova) pyramida je druhou největší pyramidou. Je položena výše než Chufuova pyramida a tak se i jeví vyšší (ale víme, že opak je pravdou). Unikátním jevem je Velká Sfinga, která se nachází v popředí Rachefovy pyramidy.
Menkaureova pyramida je nejmenší pyramidou v Gíze – měří pouze 62 metrů. Narozdíl od předchozích dvou není tak propracovana a navíc je kvůli smrti panovníka nedokončená – skončila čtvrtá dynastie a tím také stavba této pyramidy.
Pokud Egypt navštívíte, rozhodně si návštěvu pyramid nesmíte nechat ujít. Nejen, že můžete vystoupat na kousek Cheopsovy pyramidy, ale také se do jedné podívat. Prohlídka je však spíše pro menší lidi a hlavně pro ty, kteří se nebojí stísněných prostor. Do pyramidy se totiž dostanete jen úzkou šachtou s žebříkem, která končí v jedné z pohřebních komor. Musíte se ale prosoukat spletitou sítí chodeb a na cestu po dvou rovnou zapomeňte, stoupout si můžete až v komoře. K vidění je také sarkofág, ten je ovšem falešný a nikdy v něm žádné tělo faraona skryto nebylo (sloužilo pouze ke zmatení vykradačů hrobů a lupičů).
Fotografie publikována se svolením Arvind Balaraman/FreeDigitalPhotos.net
Sponzorované odkazy