Sponzorované odkazy

what_is_amber

Usměje se na vás štěstí?

Chcete vidět moře a nechce se vám jezdit moc daleko? Oželíte koupání v teplé vodě, ale zajímají vás jiné aktivity? Zkuste si najít svůj jantar. Jantar je fosilizovaná pryskyřice jehličnatých stromů, která vznikla asi před 40 – 50 miliony let. Nejběžnější barva je zlatavě žlutá, ale vyskytují se nejrůznější odstíny. Jeho využití je dlouhodobě známé už od pravěku – samozřejmě jde o výrobu šperků a ozdobných předmětů až po bytové dekorace. A každý z vás už jistě také slyšel o proslulé jantarové komnatě.

Jak na něj?

Největší naleziště jantaru se nachází na jižním pobřeží Baltského moře. Je tedy třeba vyrazit do Polska nebo Německa, nejlépe po skončení zimních bouří, kdy je jantar vyplavován na mořský břeh. Odborníci doporučují rozhlédnout se po pláži a hledat prohlubně s tmavým materiálem (uhlím). Právě zde můžete svůj jantar nejčastěji najít. Někdy je možné si jej splést s podobně zbarveným minerálem. Poznáte je od sebe snadno – pravý jantar je na omak teplý, plave ve slané vodě a také je hořlavý. Jantar najdete v podobě malých valounků, ale největší nálezy mohou mít až 2,5 kg.

rugen-amber_676284c

Jantar je opravdu originální suvenýr z dovolené!

Pokud nejste profesionální hledači, na sběru jantaru asi příliš nezbohatnete. Když ale budete mít štěstí, podaří se vám najít kousek s tak zvanou inkluzí – hmyzem nebo částí rostliny. Můžete si tak domů odvézt kousek prehistorie a užít si nezapomenutelné dobrodružství!

Sponzorované odkazy