Sponzorované odkazy

Kréta je se svou rozlohou 8 261 km² největším řeckým ostrovem. A také pátým největším ostrovem v celém Středozemním moři. Ze severu Krétu omývá Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Libyjské moře. Krétu tvoří vápencová kra. Oficiálně se dělí na čtyři prefektury – Chania, Lassithi, Rethymnon a Iraklio (Heraklion). Město Ierapetra na jihu ostrova je nejjižněji položeným evropským městem. Podle pověsti se zde měl narodil vládce olympských bohů, Zeus.

Do východní oblasti spadá část od Agios Nikolaos, Istron a Sitia. Na severovýchode najdeme Hani Kokkini, Gouves, Analipsi, Hersonissos, Malia, Sissi, Istro. Na jihovýchodě najdeme střediska Ierapetra, Ferma, Agia Fotia, Galini, Achlia, Koutsouras a Makris Gialos. Co se týče povrchu, východ je spíše suchý a vyprahlý. Nachází se zde nejsušší místo Kréty, Xerokambos. Nabízí však nádherné pláže a božský klid.

elounda-1Severní pobřeží ostrova je ideální pro milovníky zábavy a ruchu. Nejnavštěvovanějšími detsinacemi jsou hlavní město Heraklion, Hersonissos a nejluxusnější část Kréty – město Elounda. Střediskem nočního života je město Rethymo a jeho okolí.

Dominantou jihu jsou pohoří a horské vesničky. Nachází se zde střediska Matala, Kalamaki, Damnoni, Plakias, Hora Sfakion či Paleochora. Nachází se zde nejvyšší pohoří Ida s vrcholem Psiloritis, pohoří Dikti s náhorní plošinou Lasithi a vrcholem Dikti, pohoří Asterousia s vrcholem Kofinas, pohoří Thriptis a pohoří Orno. Nejvyšší hora Psiloritis (pohoří Idi Ori) měří 2 456 m n. m.

Západní Kréta je rájem pro milovínky klidu a odpočinku. Jsou zde spíše menší letoviska s malými soukromými apartmány a menšími hotely.

Kam na výlet?

Nejznámějšími památkami jsou palác Knossos, Gortys, Faistos, Kato Zakros či Matala. Dalšími vyhledávanými atrakcemi jsou pláž Elafonisi, soutěska Samaria, kaňon Imbros či náhorní plošina Omalos.

Palác Knossos se nachází jen 5 km od Heraklionu. Palác byl kdysi sídlem mínojských vládců a údajně zde král Mínos držel bájného Mínotaura.Knossos_1

Palácový komplex Faistos nabízí nádherný výhled na Mesarskou pláň a horu Ida. Zatím nejznámějším objevem je záhadný Disk z Faistu, který je celý popsán neznámým písmem a dnes si jej můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu v Heraklionu. Poblíž se nachází archeologické naleziště Agia Triada.

Dalším palácovým komplexem je Malia, nedaleko stejnojmenného prázdninového letoviska na severním pobřeží. Unikátem je Kernos, záhadný kámen s několika otvory po svém obvodu a také zatím nerozluštěnými obrazci. Dodnes se archeologové přou, k čemu tento kámen sloužil.

Milovníci vykopávek ocení město Gortýna (Gortys, Gortyn), které je nejdůležitější archeologickou lokalitou ostrova.kreta1

Pro ty, kteří upřednostňují moře před historií, se nabízí nepsočet výletů lodí. Jedním z nich je Krétský karibik – plavba výletní lodí z přístavu Kisamos podél pobřeží na ostrov Gramvoussa s benátskou pevností dříve obydlenou piráty. Nebo výlet lodí do překrásné zátoky Balos, kde trávili líbánky princ Charles a princezna Diana.
Ve městě Thalassokosmos je navíc komplex akvárií, která nabízejí kompletní pohled na život ve Středozemním moři.

Někdo zná tento ostrov jako rušný, plný nočního života, turistů a zábavy. No a někdo zná naopak Krétu jako romantické klidné místo s nádherným mořem a pohodou. Ale pro všechny je Kréta synonymum pro nádherné pláže, památky, úžasné přírodní scenérie a rozmanitou zábavu. Na Krétě si vybere každý.

Sponzorované odkazy