Štítek: tipy
Po návštěvě chladného Švédska je čas, abychom se přesunuli do tropických krajů a pořádně prohřáli kosti. Dnes navštívíme nejkrásnější místa naší planety, ne všechna samozřejmě, a možná, že některá z vás natolik okouzlí, že při dalším plánování dovolené zvolíte právě jedno ze zmíněných míst. Ale konec řečí, dnes vás nebudu unavovat složitými geografickými údaji a informacemi o složení obyvatelstva.
- Honopu Beach – Kauai, Havaj — skrytá pláž, obklopená vysokými skalisky. Dostat se sem je velmi složité, v podstatě nemožné pro člověka, který nerad podniká dobrodružnější akce. De facto jediný způsob, jak se na pláž dostat je z moře, a i u této varianty je třeba počítat s odlivem, respektive přílivem — vydejte se sem za odlivu, příliv může být nebezpečný i pro zkušené plavce.
- Anse Source d’Argent – La Digue, Seychely — tato pláž nepotřebuje sáhodlouhý komentář. Jestli jsme kdy hovořili o pláži hodné ráji, pak je to rozhodně tato pláž s typickými balvany, blankytně modrým mořem a velejemným pískem, který někdy mění svou barvu ze zlaté na růžovou.
- Benagil Sea Cave Beach – Algarve, Portugalsko — už jste někdy byli na pláži a zároveň v jeskyni? Pakliže ne, navštivte toto impozantní místo, které vám svou jedinečností vyrazí dech. Pobřeží je obklopeno jeskyněmi, které mají nejen otvory v bocích, ale i ve stropech, čímž vytváří iluzi mořského „domu“, kterému nechybí střešní okna, ani několikery dveře.
- Pfeiffer Purple Sand Beach – California, USA — jak již z názvu vyplývá, na této pláži naleznete nafialovělý písek, což způsobuje chemické složení hornin, které se v blízkosti této pláže nacházejí. Samotné skály stojí za zmínku, neboť formulí nezaměnitelnou podobu tohoto místa — ostré linie versus jemný písek.
- Playa de las Catedrales (Beach of the Cathedrals) – Ribadeo, Španělsko — tuto pláž si nejvíce vychutnáte v době odlivu, kdy můžete procházet mezi jednotlivými skalními útvary a fascinovaně obdivovat krásu, do které tuto oblast příroda vytvořila. Jednotlivé skály přesahují výšku 30 metrů.
- Whitehaven Beach – Whitsunday Island, Austrálie — jestliže máte sen vidět ten nejbělejší písek, zamiřte do Austrálie. Písek na této pláži je tak bílý, že se nemusí bát po něm chodit naboso, nejen kvůli jeho čistotě, ale také díky schopnosti nezadržovat teplo, ač na něj svítí slunce několik hodin denně.
- Hidden Beach – Marieta Islands, Mexiko — pláž, kterou jste již pravděpodobně někdy viděli. Stejně jako u první zmíněné, i zde počítejte s obtížným přístupem, nabízí se však dvě varianty — helikoptéra či proplavání úzkým tunelem.
Každoroční výběr dovolené sebou nese nejen dlouhé přemýšlení nad cílovou destinací, ale i potřebu zvážit možná rizika vycestování do zahraničí. Je totiž nutno vzít v potaz, že v případě ztráty zavazadla, provozování rizikových sportů nebo zranění se může stát, že vaše obyčejné pojištění nebude stačit, a vy se tak můžete dostat do nepříjemné životní i finanční situace. Abychom předešli těmto nepříjemnostem, je potřeba před každou zahraniční cestou uzavřít cestovní pojištění do zahraničí , případně pouvažovat i o doplňkovém připojištění. Jak tedy postupovat?
Začínáme
Nejprve je důležité promyslet, jak rozsáhlý balíček služeb chceme pořídit. Základní cestovní pojištění se většinou vztahují pouze na léčebné výlohy v případě nemoci nebo zranění, v doplňkovém připojištění se nabídka značně rozšiřuje. Pokud svou dovolenou hodláte trávit aktivně, tj. jízdou na kole, raftingem, lyžováním, pracovně nebo s sebou vezete sportovní vybavení, není o připojištěním pochyb. Dejte si pozor, i obyčejná jízda na bruslích, či koni může v případě zranění a absence připojištění, vyústit ve velmi drahou situaci. V dnešní době si můžete připojistit vše, záleží na osobní preferenci klienta.
Sjednání pojištění online nebo na pobočce?
Dnes již nemusíte chodit vyřizovat pojištění na cesty do poboček jednotlivých pojišťoven. Vyplnění online formulářů z pohodlí domova je nejen komfortnější, ale máte i možnost pomocí srovnávače cen cestovního pojištění porovnat jednotlivé produkty pojišťoven a vybrat si tak tu, která nejvíce vyhovuje vašim představám. Navíc některé pojišťovny nabízejí slevy při sjednání pojištění online, příkladem je cestovní pojištění Generali. I tak mnoho klientů zůstává věrno kamenným pobočkám.
Cena
Cena se odvíjí podle mnoha kritérií. Nejvýznamnější je samozřejmě destinace, kam hodláte jet. Pak připočítejte vaše vybraná připojištění, limity plnění (částka, do jejíž výše se hradí případné výlohy; pakliže ji překročíte, musíte přeplatek uhradit ze svého), výběr pojišťovny. Proto opět přichází na řadu online kalkulačka cestovního pojištění.
Zadání objednávky
Dostáváme se k samotnému vyplnění formuláře, jako vzor použijeme tento srovnávač cen cestovního pojištění Zde si zadáte cílovou destinaci, délku pobytu, počet osob a jejich případné příbuzenské vztahy. Mnoho produktů je totiž zvýhodněno pro rodiny nebo větší skupiny. Zadáte kontaktní údaj a na základě vašich kritérií vám bude poslán email s nabídkou tuzemských pojišťoven a jejich srovnáním. Vše zdarma.
Rada závěrem
Až budete držet propisku nad smlouvou, ještě jednou si ji přečtěte. Je důležité být seznámen se vším, co je její součástí a znát rozsah zakoupených služeb.
Šťastnou cestu!
Chcete vidět moře a nechce se vám jezdit moc daleko? Oželíte koupání v teplé vodě, ale zajímají vás jiné aktivity? Zkuste si najít svůj jantar. Jantar je fosilizovaná pryskyřice jehličnatých stromů, která vznikla asi před 40 – 50 miliony let. Nejběžnější barva je zlatavě žlutá, ale vyskytují se nejrůznější odstíny. Jeho využití je dlouhodobě známé už od pravěku – samozřejmě jde o výrobu šperků a ozdobných předmětů až po bytové dekorace. A každý z vás už jistě také slyšel o proslulé jantarové komnatě.
Jak na něj?
Největší naleziště jantaru se nachází na jižním pobřeží Baltského moře. Je tedy třeba vyrazit do Polska nebo Německa, nejlépe po skončení zimních bouří, kdy je jantar vyplavován na mořský břeh. Odborníci doporučují rozhlédnout se po pláži a hledat prohlubně s tmavým materiálem (uhlím). Právě zde můžete svůj jantar nejčastěji najít. Někdy je možné si jej splést s podobně zbarveným minerálem. Poznáte je od sebe snadno – pravý jantar je na omak teplý, plave ve slané vodě a také je hořlavý. Jantar najdete v podobě malých valounků, ale největší nálezy mohou mít až 2,5 kg.
Pokud nejste profesionální hledači, na sběru jantaru asi příliš nezbohatnete. Když ale budete mít štěstí, podaří se vám najít kousek s tak zvanou inkluzí – hmyzem nebo částí rostliny. Můžete si tak domů odvézt kousek prehistorie a užít si nezapomenutelné dobrodružství!
Sponzorované odkazy