Štítek: historie
Sicílie je oblíbeným místem mnoha cestovatelů, kteří chtějí svou dovolenou strávit poznáváním přírodních památek, ale zároveň nepohrdnou písečnou pláží s čistým mořem. Přestože je Sicílie autonomní oblastí Itálie, stále je úředním jazykem italština, která je však doplněná místní sicilštinou. O hlavním městě Palermu zcela jistě každý z vás už slyšel, a to nejen ve spojitosti s populární hrou Městečko Palermo. Ve skutečnosti je Palermo pátým největším italským městem a pokladnicí historických památek. Prolíná se zde arabská kultura s vlivem Normanů, islám s křesťanstvím. Nejvýznamnější památkou je kostel San Giovanni degli Eremiti, který se pyšní pěti orientálně zdobenými kopulemi, mešitou a křížovou chodbou. Pakliže chcete spatřit jeden z nejkrásnějších církevních interiérů, nenechte si ujít návštěvu Cappella Palatina, kaple, kterou najdete na náměstí Piazza Indipendenza, a to součástí vládní budovy Palazzo dei Normanni. Kaple je vyzdobena drahým dřevem, zlatem, mozaikami, mramorem a nábožnými symboly.
Vzhůru do oblak
Sicílie se nachází na seizmicky (vulkanicky) aktivním území, mnoho okolních ostrovů vzniklo vychladnutím a ztuhnutím vyvřelé lávy. Nejvyšší horou Itálie, a zároveň nejvyšší aktivní sopkou Evropy, je Etna, jejíž předchůdkyně se začala formovat již před 170 000 lety. Etna každoročně vychrlí značné množství sopečných plynů a tefry (sopečný popel), k poslední silnější erupci došlo v roce 2009. Sopka však přináší svému okolí užitek – půda je velmi úrodná a vhodná tak na pěstování vína a ovoce. Cestovní ruch přináší regionu dostatek pracovních příležitostí.
Co se týče pláží, máte hned na výběr ze tří velkých skupin. Dáte přednost té, kterou omývá Tyrhénské, Středozemní nebo Jónské moře? Pro romantiky se nabízí placená pláž v Riserva Naturale dello Zingaro, která je součástí přírodní rezervace a nabízí neposkvrněnou panenskou přírodu. Žádná lehátka, sprchy, či bar. „Civilizovanější“, a taky hojně navštěvovanou, je pláž ve městě Giardini naxos, která nabízí krásná panoramata a oblázkovou pláž. Písečné naleznete na jižním pobřeží, například u Eraclea Minoa.
Tradice
Každý rok se v Prizzi, malém městě jižně od Palerma, na Velikonoce koná svátek Ballo dei diavoli, překládaný jako Tanec s ďábly – lidé se přestrojují za děsivé čerty a jiné příšery, majíce tak připomínat děs mrtvých. Večery se tráví při svíčkách recitování Inferna z Božské komedie Danta Alighieriho, v domech nechybí sůl a česnek jako prevence proti zlým démonům.
Zadar patří mezi nejoblíbenější turistické destinace chorvatského pobřeží. Nachází se v severní části Dalmácie, a dostanete se do něj pohodlně po dálnici A1, která vede mezi Záhřebem a Dubrovníkem. Město je hojně navštěvováno tisícovkami turistů pro své bohaté kulturní dědictví. Počasí je během letní sezony přívětivé, teploty často přesahují hranici třiceti stupňů. Velmi oblíbená je městská pláž Kolovare, pokrytá jemnými oblázky a poskytující komfortní stín pod korunami borovic, rovněž se na jejím kraji hrdě třepetá modrá vlajka značící čistotu a bezpečnost koupání.
Kapka historie
Historické jádro se nachází na malém městském poloostrově, kde vás přivítá Pevninská brána, pozůstatek středověkého opevnění z 16. století. Brána byla vystavěna v renesančním slohu, má tři vchody – dva postranní pro pěší a jeden velký, průjezdný. Dokonce v něm až do roku 1875 fungoval padací most. Rozhodně nepřehlédnete monumentální sochu lva svatého Marka, zobrazující okřídleného lva v životní velikosti shlížející na cestu pod sebou.
Jakmile vejdete Pevninskou bránou, po pár minutách chůze narazíte na další skvost – kostel sv.Donáta, vybudovaný již v 9. stol., a patřící mezi nejvýznamnější památky v celém Chorvatsku. Každoročně se v této impozantní stavbě, která je rozdělena na dva patra, koná festival vážné hudby Hudební večery ve svatém Donátu. Další významnou náboženskou stavbou je katedrála sv. Anastázie ze Sirmia, největší chrám v celé Dalmácii a zároveň sídlo zadarského arcibiskupství. Katedrálu navštívil během svých cest i tehdejší papež Jan Pavel II.
Zábava nesmí chybět
Pokud se vám chození po památkách jednoduše „přejí“, nezoufejte. Nejenže Zadar nabízí opravdu spoustu možností, jak se realizovat ať už sportovně, nebo kulturně, má ještě jednu atrakci, kvůli níž se zde sjíždějí turisté z celého světa. Městečko Nin, vzdálené od Zadaru pouhých 16 km se proslavilo díky své zátoce, respektive léčivému bahnu v ní. To blahodárně přispívá nejen na léčbu kožních onemocnění, ale i při problémech s pohybovým aparátem či při gynekologických neduzích. Navíc moře je v této oblasti velmi čisté a díky vyšší salinitě i teplejší. A není nad to, vyválet se v teplém bahně a zároveň pomoci svému tělu!
Sponzorované odkazy