Štítek: dovolená
Pokud žijete v představě, že nejideálnějším obdobím na dovolenou jsou letní prázdniny, žijete v omylu! Mnohem výhodnější a komfortnější je využít podzimních termínů cestovních kanceláří, a vyrazit za sluncem na konci léta, tak jest v září. Taktéž ryze podzimní termíny, přibližně od poloviny října po polovinu listopadu mají své kouzlo – moře sice již ztrácí svou teplotu a sluneční paprsky nejsou tak intenzivní, nicméně krajina se halí do nádherných barev a podmínky vybízejí k aktivnější dovolené.
Kam?
Pokud byste rádi neopustili hranice Evropy, zůstávají jedinými hráči jižní státy. Baltské moře, i přes léto dost chladné, se na podzim doporučuje pouze otužilcům, případně u poznávacích zájezdů. Kde však rozhodně najdete tropické teploty a moře příjemné teploty je Korsika (jí věnovaný článek najdete mezi nejnovějšími), Kréta, Korfu, Kypr nebo řecké ostrovy. Obecně se dá říct, že ve všech těchto destinacích se teplota drží v příjemných hodnotách do konce září, respektive poloviny října. Jen si dejte pozor na vyšší vlny, které s podzimem přicházejí.
Mimo Evropu velmi láká Egypt a jeho teplé Rudé moře, v pokročilejším podzimu a na začátku zimy pak začíná letní období na jižní polokouli, čímž se otevírají širší možnosti exotična.
Není radno zapomenout
Stejně jako u jakékoliv jiné dovolené, je třeba myslet na pár stěžejních faktů. Především je nutné zajistit si adekvátní cestovní pojištění do zahraničí, zvláště pokud chcete zahrnout do svých plánů i trochu adrenalinu (například Vysoké Tatry vyžadují příplatky za vysokohorskou turistiku). Užitečným nástrojem je online srovnání cen cestovního pojištění, kde najdete přehledně porovnání nabídky na trhu. Rovněž je důležité zjistit, zda do dané destinace nepotřebujete vstupní víza. V Evropě nenarazíte na tuto potřebu kromě Ruska a Běloruska, exotičtější země však představují větší administrativní zařizování. Asie je rozdělena na dvě poloviny – vízum můžete vynechat u Thajska, Malajsie, Malediv či Japonska, naopak do Číny, Indonésie nebo na Srí Lanku vás bez něj nepustí. Afrika představuje asi největší oříšek, kromě pár výjimek se do většiny států nedostanete. Nezapomeňte, že i do Egypta je vízová povinnost.
Rovněž není od věci zjistit si, kolika kilogramový kufr si můžete s sebou vzít do letadla. Samozřejmě cílem tohoto článku není zjistit přesné hodnoty jednotlivých leteckých společností, spíše uvést průměrné limity jak pro příruční, tak klasické zavazadlo. Obecně se společnosti dělí do dvou skupin, jedna dovoluje maximálně 15 kg, druhá až průměrně 23 kg. U příručního se váha pohybuje okolo 5 kg.
Cena
Až po přečtení začnete přemýšlet o prodloužení léta, konejte rychle. Last-minute nabídky cestovních kanceláří mizí velmi rychle a není se čemu divit. U některých nabídek můžete ušetřit až desetitisíce korun. Zcela určitě s sebou přibalte i dobrou náladu, neboť s ní si dovolené užijete o to více.
Zvu vás na cestu do malého knížectví, ležícího na břehu moře a světoznámého pro svůj zdroj bohatství. Poznáváte ho? Ano, skutečně vás vezmu na rychlou exkurzi Monakem, chcete-li Monackým knížectvím, druhou nejmenší zemí na světě. Pokud byste jej chtěli najít na mapě, museli byste si vzít na pomoc lupu; svou rozlohou 2,02 km2 je snadno přehlédnutelným bodem na Francouzské riviéře. Monako má velmi členitý povrch, od strmého mořského dna stoupá do vysokých skalních vrcholků, kde se příležitostně objeví menší dům či vilka. Nečekejte žádné políčka či pastviny, Monako všechny potraviny dováží a od toho se rovněž odvíjí jejich cena. Hlavní město lze velmi jednoduše určit, neboť Monako je městským státem a jediné město, tudíž i hlavní, je Monaco-Ville.
Kam vyrazit?
Během své návštěvy byste neměli ze svého programu vynechat Oceánografické muzeum, několikapatrovou budovu s mořským světem ve svém suterénu. Prohlídka vám zabere zcela jistě pár hodin, než si projdete akvária s živočichy a rostlinstvem jednotlivých světových moří, prozkoumáte vybavení prvních oceánografů a potápěčů, seznámíte se s kostrami největších mořských savců, až zjistíte, že se slunce kloní k západu. Jakmile úspěšně zdoláte všechna oddělení, můžete vystoupat na střechu a pokochat se výhledem na celé město, či si dát malé občerstvení v restauraci.
Před polednem zamiřte ke Knížecímu paláci, kde se vždy v 11:55 střídá knížecí garda. Monako nemá žádné ozbrojené složky, jedinou ochranou je policie a právě zmíněná garda (zajímavostí je, že pokud by hrozilo zemi nebezpečí, existují smlouvy s Francií o případné pomoci). V paláci samotném si můžete prohlédnout reprezentativní prostory, galerii či archív s rozsáhlou sbírkou mincí. Pozor, jen v letních měsících! Podle vlajky vlající na stožáru rovněž můžete poznat, zda se kníže Albert II. nachází doma. Jakmile se pokocháte aristokratickým sídlem, navštivte katedrálu Svatého Mikuláše, významné poutní místo a zároveň místo posledního odpočinku monacké kněžny Grace Kelly, původně hollywoodské herečky, matky současného knížete, která zemřela při autonehodě v roce 1982. Grace zůstává v srdcích Monačanů dodnes, a na mnoha místech si její výraznou osobnost stále připomínají.
Monte-Carlo a jeho bohatství
Úplným vrcholem každého turisty je návštěva Monte-Carla, nejbohatší části Monaka, slavné pro svá kasina, herny, drahá auta a milionáře. Centrem je Hotel de Paris, luxusní hotel, do kterého mají vstup pouze dospělí a to v odpovídajícím oblečení, a před nímž se střídají každý večer auta nejdražších světových značek. Zajímavým faktem však je, že sami Monačané nesmějí v kasinech hrát, mohou být pouze krupiéry. To aby neutratili Monacké bohatství.
Každoroční výběr dovolené sebou nese nejen dlouhé přemýšlení nad cílovou destinací, ale i potřebu zvážit možná rizika vycestování do zahraničí. Je totiž nutno vzít v potaz, že v případě ztráty zavazadla, provozování rizikových sportů nebo zranění se může stát, že vaše obyčejné pojištění nebude stačit, a vy se tak můžete dostat do nepříjemné životní i finanční situace. Abychom předešli těmto nepříjemnostem, je potřeba před každou zahraniční cestou uzavřít cestovní pojištění do zahraničí , případně pouvažovat i o doplňkovém připojištění. Jak tedy postupovat?
Začínáme
Nejprve je důležité promyslet, jak rozsáhlý balíček služeb chceme pořídit. Základní cestovní pojištění se většinou vztahují pouze na léčebné výlohy v případě nemoci nebo zranění, v doplňkovém připojištění se nabídka značně rozšiřuje. Pokud svou dovolenou hodláte trávit aktivně, tj. jízdou na kole, raftingem, lyžováním, pracovně nebo s sebou vezete sportovní vybavení, není o připojištěním pochyb. Dejte si pozor, i obyčejná jízda na bruslích, či koni může v případě zranění a absence připojištění, vyústit ve velmi drahou situaci. V dnešní době si můžete připojistit vše, záleží na osobní preferenci klienta.
Sjednání pojištění online nebo na pobočce?
Dnes již nemusíte chodit vyřizovat pojištění na cesty do poboček jednotlivých pojišťoven. Vyplnění online formulářů z pohodlí domova je nejen komfortnější, ale máte i možnost pomocí srovnávače cen cestovního pojištění porovnat jednotlivé produkty pojišťoven a vybrat si tak tu, která nejvíce vyhovuje vašim představám. Navíc některé pojišťovny nabízejí slevy při sjednání pojištění online, příkladem je cestovní pojištění Generali. I tak mnoho klientů zůstává věrno kamenným pobočkám.
Cena
Cena se odvíjí podle mnoha kritérií. Nejvýznamnější je samozřejmě destinace, kam hodláte jet. Pak připočítejte vaše vybraná připojištění, limity plnění (částka, do jejíž výše se hradí případné výlohy; pakliže ji překročíte, musíte přeplatek uhradit ze svého), výběr pojišťovny. Proto opět přichází na řadu online kalkulačka cestovního pojištění.
Zadání objednávky
Dostáváme se k samotnému vyplnění formuláře, jako vzor použijeme tento srovnávač cen cestovního pojištění Zde si zadáte cílovou destinaci, délku pobytu, počet osob a jejich případné příbuzenské vztahy. Mnoho produktů je totiž zvýhodněno pro rodiny nebo větší skupiny. Zadáte kontaktní údaj a na základě vašich kritérií vám bude poslán email s nabídkou tuzemských pojišťoven a jejich srovnáním. Vše zdarma.
Rada závěrem
Až budete držet propisku nad smlouvou, ještě jednou si ji přečtěte. Je důležité být seznámen se vším, co je její součástí a znát rozsah zakoupených služeb.
Šťastnou cestu!
Sponzorované odkazy