Sponzorované odkazy

Pokud přijedete do Grónska, vaše první myšlenka bude asi taková: „Tady doba ledová ještě neskončila?“.  Ve své podstatě budete mít pravdu, 85 % povrchu tohoto ostrova, který je mimochodem největším ostrovem světa, trvale pokrývá pevninský ledovec, jehož tloušťka místy dosahuje až 3 km.  Grónsko, ač je zemí velké rozlohy, není samostatným státem, přestože má v nynější době vysokou míru autonomie.  Celé území patří pod správu Dánského království, které získalo původně norské území na základě Kielské smlouvy v roce 1814.

Ledové panorama, Rene Schwietzke

Ledové panorama, Rene Schwietzke

Člověk nebo sob?

V celém Grónsku žije na 60 000 obyvatel (z toho necelá čtvrtina v hlavním městě Nuuk), což při rozloze 2 mil. km² dělá hustotu okolo 2,5 obyvatele na kilometr čtvereční. Proto je pravděpodobnější, že pokud se vydáte objevovat krásy ledovcové zasněžené krajiny, nepotkáte ani živáčka. Společnost vám budou dělat hlavně sobi, polární lišky nebo lední medvědi. Právě na medvěda narazíte v Severogrónském národním parku, který se nachází na úplném severu ostrova, a který je unikátní hned více aspekty. Nejenže je parkem nejsevernějším, zároveň je i největší. Navíc zde prakticky, v srdci magické tundry s pestrou faunou, nenarazíte na člověka.

Grónská městečka, David Stanley

Grónská městečka, David Stanley

Není to jen o ledu

Stejně jako ve většině severských států, i v Grónsku dochází k střídání polárního dne a polární noci. V zimě ozařuje krajinu polární záře, v létě slunce vůbec nezapadá. Právě léto je nejlepší doba na návštěvu Grónska, protože průměrná teplota z -7 °C vzroste na +7 °C. Turistům se však neradí počasí podceňovat, v odlehlých pustinách je pomoc velmi nepravděpodobná a města byste v celém Grónsku spočítali na prstech dvou rukou.

Mezi turisticky nejnavštěvovanější místo, které je vizitkou a vzorem celé grónské krajiny, je ledovec Sermeq Kujalleq, od roku 2004 pod záštitou UNESCO.  Nejproduktivnější a největší na severní polokouli, který ústí do moře; výčet vlastností, které ledovec v městečku Ilulissat má. Místní nabízejí turistům projížďky mezi odlomenými krami, zvláště projížďky v noci mají své neopakovatelné kouzlo. Věřili byste, že se ledovec pohybuje rychlostí až 40 metrů za den?!

Ilullisat fjord, Kate Bum

Ilullisat fjord, Kate Bum

Na tuleně na Disku

Jakmile se pokocháte Ilulissatem, může být vaší další zastávkou ostrov Disko. Lákadel je na ostrově hned několik. Naleznete zde pláž s černým pískem, či zátoku Disko Bay, kde se vám naskytne pohled na ohromující útesy zvedající se do výše jednoho kilometru. Další zajímavostí je krajina samotná, která je během léta pokryta bohatou vegetací a odpovídá tak názvu Greenland – zelená země.  A pokud budete odvážní, můžete ochutnat i tradiční eskymáckou kuchyni: plněné sobí žaludky, či pečené tulení maso.

Jestli zatoužíte poznat zážitky Čechů, kteří v Grónsku žijí, doporučuji knihu „Grónsko – Ostrov splněné touhy“ manželů Klempířových.

Kra na Disco Bay, Göran Ingman

Kra na Disco Bay, Göran Ingman

Sponzorované odkazy