Dvanáct divů Česka: Pravčická brána
Sponzorované odkazy
České turisty nejvíce láka dovolená u moře. Zahraniční turisty v Česku pak nejvíce láká Praha. Přitom naše malá země ukrývá řadu přírodních pokladů. Od vysokých hor, nížin podél řek, se skalními městy, s termálními prameny, s rybníky a prosluněnými vinicemi ponouká k průzkumnickým výletům a túrám. Narazíte u nás na vodopády, pralesy, rašeliniště, písečné přesypy i poušť. Podívejte se s námi na místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Zázraky a hříčky české přírody v letním speciálu Dvanáct divů Česka.
Skalní útes Pravčické brány je symbolem národního parku České Švýcarsko a zároveň jednou z nejvyšších přirozených skalních přírodních bran v Evropě. Rozpětí brány u dna je 26,5 metrů, výška je 16 metrů a šířka je 7 až 8 metrů. Vrcholová plošina brány je 21 metrů nad jejím dnem. Dno Pravčické brány leží v nadmořské výšce 415 m.n.m..
Na vrchol Pravčické brány se sice nedostanete, ale její krásu můžete obdivovat z okolních vyhlídek. Brána se pro veřejnost uzavřela v roce 1980, kdy skalní most začínal být ohrožen velkou návštěvností. Není se ani čemu divit, protože v nejužším místě dosahuje oblouk tloušťky jen tři metry.
Pravčická brána byla v roce 1963 usnesením Okresního národního výboru Děčín vyhlášena Chráněným přírodním výtvorem. V roce 1992 pak byla vyhláškou Ministerstva životního prostředí překlasifikována na Národní přírodní památku. Chráněné území zahrnuje nejen samotnou pískovcovou bránu, ale i okolní skalní masivy a zámeček Sokolí hnízdo. Pravčická brána náleží kromě NP České Švýcarsko také k Ptačí oblasti Labské pískovce. V roce 2009 se Brána dostala do ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světa. Postoupila mezi 71 semifinalistů. Do užšího výběru 28 finalistů se ale neprobojovala.
Přístupové cesty
K Pravčické bráně se dá dostat pomocí dvou přístupových cest. Kratší, ale náročnější vede z obce Hřensko. Delší cesta začíná v obci Mezní Louka, 2 kilometry od Hřenska a vede lesem po Gabrielině stezce. Obě cesty vás dovedou přímo před brány turistického areálu. Tam začíná nejkrásnější část cesty – upravený chodník se klikatí pod kolmými útesy a překonává tak divokou skalní štěrbinu. Po vstupu do turistického areálu se lze vydat po několika stezkách se schodišti vytesanými do skalisek. Jedna z upravených vyhlídek se nachází přímo na úpatí Pravčické brány, na další místa k výhledu je třeba vyšlápnout o pár desítek metrů výš, na okolní skály. Odtud lze potom pozorovat samotnou Pravčickou bránu a kochat se výhledem do dalekého okolí.
Sokolí hnízdo
Neodmyslitelně k Pravčické bráně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo. V roce 1881 na pokyn majitele panství knížete Edmunda Clary-Aldringena začala stavba hostince Prebischtor (dnešní Sokolí hnízdo). Dokončena a otevřena byla stavba v roce 1882. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů rodu Clary-Aldringenů. Dnes se v prvním patře nachází galeriie fotografií Juliuse Puflera. V přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami.
Informace
Otevírací doba: duben – říjen – každý den 10.00 – 18.00, listopad – březen: sobota a neděle 10.00 – 16.00
Vstupné: dospělí 50 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč
Kontakt: www.pbrana.cz, info@cztour.cz, turistické informační centrum Hřensko – tel.: 412 554 286, Informační středisko NP České Švýcarsko, Krásná Lípa, tel.: 412 383 413 , e-mail: informace@ceskesvycarsko.cz
Sponzorované odkazy