Sponzorované odkazy

Štítek: Baltské moře

Sopoty – turistický ráj na severu Polska

Sopoty jsou přímořským městem v severním Polsku, oblíbeným letoviskem hlavně v letních měsících. Často se o něm hovoří jako o hlavním letním městu Polska, a toto označení je více než pravdivé. Toto lázeňské město má mnoho k nabídnutí – dlouhé prosluněné písečné pláže, místa dýchající historií, jedinečné mikroklima a světoznámý hudební festival. Vítejte v Sopotech!

Přírodní podmínky

Sopoty jsou omývány Baltským mořem, které je známé svou studenou vodou a silnými větry, a s tím spojenými horšími podmínkami ke koupání. V Sopotech je tomu jinak, město je před větrem chráněné poloostrovem Hel, navíc je celá oblast součástí Gdaňské zátoky. Kolem celého města se rozkládá chráněná oblast bohatá jak na floru, tak na faunu. Pláže jsou písčité a široké, vstup do moře mírný a zároveň si návštěvník užije i vln. Pozor, na podzim a v zimě je nutno přibalit s sebou teplejší, v nejlepším případě neprofouknutelné oblečení, od moře totiž silně fouká (počasí se v chladnější části roku blíží severskému vzoru).

Písečné pláže, čisté moře a v pozadí molo, Diego Delso

Písečné pláže, čisté moře a v pozadí molo, Diego Delso

Hlavní lákadla

Pokud navštívíte Sopoty, určitě byste neměli zapomenout na následující místa. Téměř symbolem města se během let stal tzv. Křivý dům, dílo inspirované kresbami Johna Martina Szancera a Pera Dahlberga. Dům, kde nic není, tak jak by mělo být, ale který se stal oblíbeným kulturním centrem.

Křivý dům, dílo moderní architektury, Topory

Křivý dům, dílo moderní architektury, Topory

Dominantou celého pobřeží je sopotské molo, nejdelší dřevěné molo v celé Evropě. Za zmínku stojí samotný vznik mola. První záznamy najdeme z počátku 19. století; roku 1827 byl Georgem Haffnerem vybudován předchůdce dnešního mola, který dosahoval délky 31 metrů. Od té doby začalo prodlužování mola, takže ve dvacátých letech dvacátého století měřilo přes 300 metrů. V současnosti dosáhla stavba úctyhodných 511,5 metrů a hrdě tak nese titul nejdelšího dřevěného mola v Evropě. Je centrem kulturního dění, stejně tak se zde můžete dobře najíst či objednat si lahodnou kávu. A pokud nechcete příliš utrácet, stačí se jen pokochat výhledem na širé moře na konci mola, nebo naopak obrátit zrak na opačnou stranu a spatřit tak celou kolonádu Monciak, kterou lemují kavárny, obchůdky, galerie a muzea. Rozhodně vaši pozornost upoutá velkolepá budova hotelu Sofitel Grand, nejluxusnějšího hotelu Sopot, ve kterém nocovalo mnoho známých jmen: Fidel Castro, Adolf Hitler, Greta Garbo či Bonny M.

Hotel Grand, Diego Delso

Hotel Grand, Diego Delso

Hudba, divadlo, sport

Bylo by velmi nepravděpodobné, pokud byste neslyšeli o mezinárodní festivalu v Sopotech. Tato prestižní hudební přehlídka se koná každoročně v Lesní opeře, obrovském venkovním amfiteátru, který pojme na čtyři tisíce diváků, čímž dodává celému festivalu širší rozměr. Sopoty v hudebním světě znamenají pojem a je čest být na toto místo pozván. Ať už na Sopot festival, či na Operní festival (jeho kořeny sahají až do předválečné doby). Též divadelní milovníci si přijdou na své, během léta je na pláži pořádán Festival dvou divadel.

 

Tajemná zákoutí

Sopoty vám ukáží i svou druhou tvář, tichou a rozjímavou. Najdete zde spoustu zákoutí, kde můžete v pohodlí odpočívat, prohlédnete si krásné secesní stavby, které sloužily pro radovánky šlechty v předválečné době. Mnohá z těchto míst posloužila jako předloha románů Pawla Huelleho a Stefana Chwina, významným polským autorům.

Najděte si svůj jantar

what_is_amber

Usměje se na vás štěstí?

Chcete vidět moře a nechce se vám jezdit moc daleko? Oželíte koupání v teplé vodě, ale zajímají vás jiné aktivity? Zkuste si najít svůj jantar. Jantar je fosilizovaná pryskyřice jehličnatých stromů, která vznikla asi před 40 – 50 miliony let. Nejběžnější barva je zlatavě žlutá, ale vyskytují se nejrůznější odstíny. Jeho využití je dlouhodobě známé už od pravěku – samozřejmě jde o výrobu šperků a ozdobných předmětů až po bytové dekorace. A každý z vás už jistě také slyšel o proslulé jantarové komnatě.

Jak na něj?

Největší naleziště jantaru se nachází na jižním pobřeží Baltského moře. Je tedy třeba vyrazit do Polska nebo Německa, nejlépe po skončení zimních bouří, kdy je jantar vyplavován na mořský břeh. Odborníci doporučují rozhlédnout se po pláži a hledat prohlubně s tmavým materiálem (uhlím). Právě zde můžete svůj jantar nejčastěji najít. Někdy je možné si jej splést s podobně zbarveným minerálem. Poznáte je od sebe snadno – pravý jantar je na omak teplý, plave ve slané vodě a také je hořlavý. Jantar najdete v podobě malých valounků, ale největší nálezy mohou mít až 2,5 kg.

rugen-amber_676284c

Jantar je opravdu originální suvenýr z dovolené!

Pokud nejste profesionální hledači, na sběru jantaru asi příliš nezbohatnete. Když ale budete mít štěstí, podaří se vám najít kousek s tak zvanou inkluzí – hmyzem nebo částí rostliny. Můžete si tak domů odvézt kousek prehistorie a užít si nezapomenutelné dobrodružství!

Sponzorované odkazy