Sponzorované odkazy

V Krkonoších se nachází nejvyšší vrchol České republiky Sněžka. Také jsou nejstarším českým národním parkem. A navíc jsou ledovým ostrovem uprostřed Evropy. Severská příroda se tu setkává s přírodou alpskou, a tak se tady můžeme setkat s arktoalpinskou tundrou, která je jedinečná v rámci celého světa.

IMG_8290.CR2_Přírodní rezervace Úpské rašeliniště se nachází v mělké proláklině mezi Sněžkou, Luční boudou, Studniční horou a Hraničním hřebenem. Severní částí rašeliniště prochází turistická cesta od Luční boudy k Obří boudě. Jinak není vstup do chráněného území povolen. Úpské rašeliniště bylo NPR vyhlášeno v roce 1952. Rozloha rašeliniště je 72,8 hektarů a nadmořská výška se pohybuje mezi 1400 a 1425 metry. Jsou tu vodou vyplněné pukliny i větší rašelinná jezírka hluboká až 1 metr a také rašelinné kopečky zvané bulty. Rašeliniště vzniklo odumíráním rostlinek mechu rašeliníku, lišejníků, trav a ostřic během doby ledové před 5000 až 6000 lety.

Úpské rašeliniště je také významnou hydrologickou oblastí. Voda zadržovaná v rašeliništi je jediným zdrojem pro napájení řeky Úpy, která tudy protéká.

Proč arkto-alpinská tundra?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Název tundra pochází z finského slova „tunturi“, což znamená holý kopec a používá

se pro označení pustých plání na dalekém severu Evropy a Asie. Arktická a antarktická tundra je pojem pro nezaledněné polární oblasti Arktidy a Antarktidy. Tundra alpínská pak označuje oblasti nad horní hranicí lesa, kde vládne mráz, led, sníh a vítr. Na vysokých hřebenech Krkonoš se rysy arktické a alpínské tundry prolínají, a proto byl tento typ krajiny označen jako arkto-alpínská tundra.

Sponzorované odkazy