Sponzorované odkazy

Svěží mořský vzduch, šumění moře, sluníčko, které se právě vyhouplo nad obzorem. Že se vám představa takového ranního probuzení zamlouvá? Není důvod, proč si něco takového nedopřát.

Po pádu železné opony se Čechům otevřely dveře do celého světa. Možnosti cestování jsou prakticky neomezené a suchozemští Češi začali během dovolených objevovat kouzlo nádherných pláží ve Španělsku, Řecku, Francii, Itálii, ale třeba i v Karibiku, v Thajsku nebo na Floridě.

Především se vstupem České republiky do Evropské unie se možnosti, jak si dopřát bydlení na pláži ještě rozšířily.Našim občanům se totiž v rámci zemí unie otevřela možnost snadného nákupu nemovitostí. V roce 2009 se díky změně legislativy zjednodušil i nákup nemovitosti v Chorvatsku. A největší zájem byl samozřejmě o bydlení u moře.

Mylný je ovšem dojem, že si domy a byty u moře mohou pořizovat jen boháči. Mezi prvními samozřejmě byli především podnikatelé, úspěšní sportovci a umělci, ale s postupným bohatnutím Čechů a také s příchodem globální ekonomické krize, která srazila ceny nemovitostí v řadě zemí i o desítky procent, si sen o bydlení na pláži mohou splnit i příslušníci tzv. střední třídy.

Reality Španělsko – toto slovní spojení se v posledních letech v médiích přetřásalo velmi často. Právě velký stavební boom a prudký růst cen byl jednou z příčin, která zemi na Pyrenejském poloostrově uvrhla do ekonomických problémů. Pro Čechy, tedy alespoň pro ty, kteří touží po pořízení vlastního bytu či domku někde v teplých krajích, to ale byla dobrá zpráva. Apartmán s výhledem na moře si zde nyní můžete pořídit i za cenu kolem jednoho milionu korun.Tedy za cenu, za jakou si v Praze můžete koupit garsoniéru. To ale neznamená, že by si zde ti náročnější nemohli pořídit honosnou vilu za cenu v řádu milionů eur.

Španělsko láká především na příjemné podnebí a dlouhé písečné pláže. Určitým minusem může být přeci jen větší vzdálenost, kvůli které většina lidí volí leteckou přepravu. Zájmu se kromě již zmíněného Chorvatska těší také Francie a Itálie. Obě země toho mají hodně co nabídnout. Azurové pobřeží ve Francii představuje ukázkovou koncentraci bohatství, luxusu, celebrit a neopakovatelné atmosféry zdejších měst jako je St. Tropez, Cannes nebo Nice.

Podobně lukrativní lokalitou je italské Toskánsko. Na Apeninském ostrově ale najdete i celou řadu míst, která jsou cenově podstatně dostupnější. Patří k nim například Adriatická riviéra nebo oblasti jižní Itálie.

Bydlení na pláži je splněním romantického snu. Nelze ale zapomínat ani na praktickou stránku věci. Po jakou dobu v roce budu svůj dům či byt využívat? Chci se sem přestěhovat natrvalo, nebo zde chci jen trávit dovolené a další chvíle odpočinku? Kdo se o nemovitost v době mojí nepřítomnosti bude starat? Jaké jsou průběžné náklady?

Odpověď na poslední otázku je jednoduchá. Stejně jako v Česku je samozřejmě potřeba počítat s úhradami energií a dalších služeb. Nutnost platit např. daň z nemovitosti a její případná výše se liší dle zákonných norem toho kterého státu.

Řada lidí, kteří chtějí u moře trávit jen několik týdnů v roce, pak svoji nemovitost pronajímá. Podobný model v těchto zemích funguje už dlouhou dobu.  Není totiž problém najít agenturu, která se o vše potřebné postará a majitel si navíc zajistí pěkný vedlejší příjem.

Sponzorované odkazy