Sponzorované odkazy

Nejoblíbenější dovolenkovou destinací Čechů je stále Chorvatsko. Každoročně tam zamíří skoro sedm set tisíc Čechů. Pokud zvolíte dopravu vlastním autem, přichystejte si více financí než loni. Proč? Chorvatsko kvůli vstupu do Evropské unie zavedlo nová bezpečnostní opatření. Navíc stoupl kurz kuny. Co to tedy por turisty znamená?

187587-img-policie-chorvatskoNová bezpečnostní opatření na silnicích

V lednu letošního roku vešel v platnost nový zákon. Ten zpřísňuje prohřešky na silnicích. Například zákon přímo definuje rozpustilou jízdu. Řidiči, kteří hrubě poruší dopravní předpisy, hrozí až tři roky vězení. Zda jízda byla rozpustilá, nebo ne, určí sám policista, který k nehodě byl přivolán. Tvrdší tresty se týkají také překročení rychlostí v obci, předjíždění na nepřehledném místě nebo jízdy pod vlivem alkoholu či psychotropních látek. Chorvaté tolerují 0,05 promile alkoholu v krvi v případě, že se řidič nedopustí přestupku. Tolerance ale neplatí pro vozidla nad 3,5 tuny a pro vozidla s přívěsem. Stejně jako u nás nesmíte v Chorvatsku při jízdě používat mobilní telefon a musíte mít pás. Denní svícení je povinné jen během zimního období. Nezapomeňte, že povinnou výbavou je v Chorvatsku i tažné lano.

Povolené rychlosti

V obci

50 km/h

Mimo obec

90 km/h

Na rychostních silnicích

110 km/h

Na dálnicích

130 km/h

Motorová vozidla s přívěsem bez brzdy

80 km/h

FDV4b7d5b_2405_myto1Bez kontrol? Ne tak úplně!

Po přístupu Chorvatska k EU odpadá na hranicích celní kontrola. I když celní kontroly mezi členskými státy EU nebudou, hraničním kontrolám se stejně nevyhneme. Občanky a pasy na hranicích s Chorvatskem bude kontrolovat hraniční policie nadále. Nově se do Chorvatska dostanete jen s občankou. Nezapomínejte však na děti, které ještě občanku nemají. Ty potřebují pořád pas.

Ceny jsou stejné, dráž bude kvůli kurzu!

Loni Chorvaté zdražili mýtné o 15%. Ceny služeb se zvýšili v průměru o 2%. Zdražování potravin a služeb se letos nechystá. Zájezdy ani potraviny nepodraží, naopak zlevní víno. Za dovolenou přesto zaplatíte víc než loni. Proč? Může za to zvýšení kurzu chorvatské kuny. Zatímco loni byl kurz 3,28 korun, letos je to 3,40 korun. Jaký tedy bude rozdíl v cenách? Například za mýto Záhřeb-Split jste loni zaplatili v přepočtu 593 korun, letos to bude 615 korun. Změnil se také kurz vůči euru. Proto si připlatíte i v Rakousku a Slovinsku. Navíc Rakušané zdražili dálniční známky. Loni desetidenní stála 196 korun (8 eur), letos ji pořídíte za 214 korun (8,30 eur). Za slovinskou měsíční dálniční známku zaplatíte sice 30 eur jako loni, ale nebude to 735 Kč, nýbrž 774 Kč.

Sponzorované odkazy