Zásady bezpečného chování u moře
Sponzorované odkazy
Každému z nás se může stát, že se během koupání a plavání v moři dostane do krizové situace, kdy si musíme umět poradit a zachovat chladnou hlavu. Důležité je nepodléhat panice a řídit se zásadami, které vám mohou v rizikových situacích pomoci. Začněte s připojištěním, které vám může ušetřit peníze za případnou lékařskou péči. Platí to zejména u sportovních a rizikových dovolených. Jaká je ale prevence v moři?
Dejte si pozor na záludné zpětné proudy. U pobřeží se mohou vyskytovat zpětné proudy, které zanášejí plavce daleko od břehu. Pokud se dostanete dále od pobřeží, vyčkejte na chvíli, kdy zpětný proud zeslábne. Zpětné proudy bývají zpravidla široké třicet metrů, takže se z nich můžete dostat poměrně snadno. Plavte do strany, udržujte si pobřeží na levé nebo pravé straně. Pokud se ale koupete v rozvlněném moři, vyhněte se plavání kolem útesů a v blízkosti skalních srázů. Nečekaná velká vlna vás může smést na skály. Stejně tak se vyvarujte plavání v okolí mol či přístavních hrází. Na těchto místech se odrážejí vlny a hrozí zranění. V moři na nás číhají další nástrahy. Pokud se rádi potápíte, vyhněte se kontaktu s rybami, které dostatečně neznáte. Mnohé z nich mají v pokožce jedovaté žlázy. Někteří nebezpeční živočichové používají na svou obranu jedovaté trny. Do moře vstupujte v obuvi. Pokud vás nějaký mořský živočich zraní, kontaktujte delegáta cestovní kanceláře, který vás doprovodí k lékaři a poradí, jak zmírnit bolest.
Před každou návštěvou dovolené za hranicemi se informujte o základní prevenci. V exotických zemích oceníte očkování, v arabských státech předejdete nepříjemným potížím, když si přibalíte tabletky proti nevolnosti a střevním potížím. Nezapomeňte si zjistit základní informace o tamějším moři. Nepodceňujte také značení vlajek na plážích. Šťastnou dovolenou!
Sponzorované odkazy