Štítek: Mionší
To, že Česká republika ukrývá přírodní poklady a krásy jsme si ukázali už dvakrát. Podívali jsme se na Šumavu za ledovcovými jezery a navštívili jsme České Švýcarsko a jeho Pravčickou bránu. Další zastávkou našeho putování po České republice jsou Beskydy.
Celé Beskydy kdysi pokrýval jedlo-bukovský karpatský prales, který se v původní podobě dochoval jen v Těšínských Beskydech. Tady najdeme také největší český prales Mionší. Přírodní rezervace prales Mionší se rozprostírá na ploše 169,7 hektarů na svazích vrcholů Úplaz (950 m.n.m.) a Velká Polana (893 m.n.m.) mezi obcemi Horní a Dolní Lomná asi 9 km od Mostů u Jablůnkova. Tajemně znějící název pralesa Mionší vznikl náhodou. Obcí Dolní Lomná proétká potok Menší. V místím nářečí se to řekne Mjenši a z toho vzniklo Mionší.
Na zachování původního stavu pralesa Mionší má značný podíl dřívější majitel beskydských lesů arcivévoda Bedřich, známý z děl Petra Bezruče jako Markýz Gero. Arcivévoda sem často zajížděl na lov zvěře.
Mionší bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací (NPR) v roce 1954. Dříve byl prales zpřístupněn turistům, ti však jeho krásu spíše ničili. Proto byla v roce 1988 naučná stezka vedoucí pralesem zrušena. Tak tomu bylo až do roku 2005, kdy se stezka znovu otevřela. Už však nevede jako původní stezka pralesem, ale vede pouze okrajem pralesa. Stezka je otevřena jen sezónně a to od 1. června do 15. září. Na naučné stezce je deset zastavení s informačními tabulemi, kde se dozvíte například jak funguje přirozený les, proč je Mionší pralesem, o osídlování kraje horaly a mnoha zajímavostí o zdejší fauně a flóře.
Zajímavosti v okolí
Zajímavým místem je Trojmezí. Místo, kde se sbíhají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska. Dostanete se sem z obce Hrčava. Za návštěvu stojí také Velká Čantoryje, která je součástí NPR Čantoria na území obce Nýdek. Plocha rezervace je 39 hektarů. Součástí je i Rytířská stezka, která vás povede po stpoách staré legendy. Podle ní se v nitru hory Velká Čantoryje ukrýá vojsko rytířů, které v případě ohrožení vyjede na pomoc. Za zmínku stojí také hora Radhošť, která se nachází na území Trojanovic (okres Nový Jičín). Hora je součástí NPR Radhošť, která zabírá plochu 145 hektarů.
Další pralesy v oblasti
Pod vrcholem Lysé hory v nadmořské výšce 715 – 1315 m se nachází další význačný beskydský prales NPR Mazák. Území se nachází v katastru obcí Staré Hamry a Ostravice a zabírá plochu asi 93 hektarů.
Na rozhraní okresů Frýdek-Místek a Vsetín najdeme nejrozsáhlejší rezervaci v chráněné krajinné oblasti Beskydy – NPR Kněhyně-Čertův mlýn, která zabírá 195 hektarů. Součástí je také prales, který se rozkládá na nejvyšších vrcholech Kehyně a Čertova mlýna. Poblíž rezervace se nachází přírodní památka Kněhyňská jeskyně.
Výjimečný je také prales Salajka v obcí Bílá poblíž horského sedla Bumbálka. Toto chráněné území se rozkládá na ploše 22 hektarů. Prales je znám hlavně díky jedli Tlustá Tonka, která měla obvod 527 centimetrů a byla stará více než 500 let. Tonka padla v roce 1942.
Užitečné informace
Lokalita: turistická oblast Těšínské Slezsko, Těšínské Beskydy
Pro koho se výlet hodí: pouze pro pěší
Náročnost: středně náročná, celkové převýšení 330 m
Přístup: Nástupní místo je v obci Dolní Lomná, asi 200 metrů od autobusové zastávky Matyščina louka, v ústí doliny potoka Mionší
- autem – ze silnice E75 Český Těšín-Třinec-Jablunkov-Mosty u Jablunkova odbočte v Jablunkově směr Dolní a Horní Lomná až na parkoviště Matyščina louka. Odtud 150 m ke vstupu do pralesa
- linkovým autobusem z Jablunkova nebo od železniční stanice Jablunkov-Návsí na zastávku Matyščina louka
Otevírací doba: 1. červen – 15. září, vstup zdarma, lze si zaplatit průvodce
Sponzorované odkazy