Štítek: lázně
Jestliže letos zatoužíte po teplém koupání a nechcete utrácet za letenky do exotických krajin, mám pro vás jeden typ. Jedná se o největší jezero ve střední Evropě, v podstatě malé moře, i když v něm slanou vodu samozřejmě nenajdete. Hovořím o Balatonu, jezeru, jehož název je odvozen od slovanského blato – bažina. Nachází se v jihozápadním Maďarsku, rozloha činí neuvěřitelných 596 km² (přibližně polovina rozlohy Londýna!) a autem se zde z Ostravy dostanete pohodlně za 5 hodin jízdy.
Rodiny, sport, lázně
Balaton je hojně vyhledávanou lokalitou zvláště pro ty, kteří příliš nevěří svým plaveckým dovednostem a pak také rodinami, kde se teprve mladí plavci rodí. Důvod? Hloubka jezera dosahuje jen několika metrů, takže nejenže je relativně bezpečným místem na koupání, rovněž se voda snáz prohřeje až ke dnu. Teplota vody se během letních měsíců pohybuje mezi 20 až 27 °C.
Poněvadž na jezeře příliš vln není, je ideálním místem pro všelijaké vodní sporty. Můžete se věnovat jízdě na vodních lyžích, líně se projíždět na šlapadle, a pokud jsou podmínky příznivé, zkusit si zasurfovat. Taktéž je populární jachting, který zde má kořeny od roku 1867, kdy vznikl první jachtařský klub. Ani rybáři nevyjdou s prázdnou, rybářský lístek na sportovní rybolov seženou v každé prodejně rybářských potřeb.
Až budete po celém dni plavání, sportování a slunění unaveni a odhodláni relaxovat, místní minerální a léčivé prameny budou tou správnou volbou. Šest kilometrů od jezera Balaton se nachází největší termální jezero Evropy – Hévíz. Koupaliště u jezera bylo vybudováno šlechtickou rodinou Festeticsů, kteří zde roku 1795 položili základní kámen dnes tak oblíbeného lázeňského centra. Můžete relaxovat v termální vodě, dosahující teploty až 35 stupňů, odpočinout si během bahenní masáže nebo se jen kochat jezerem pokrytým lekníny. Lázně Hévíz jsou ideálním místem pro léčbu potíží pohybového aparátu.
Pár užitečných informací na závěr
Pokud se rozhodnete strávit vaši letošní dovolenou u maďarského Balatonu, možná oceníte těchto pár rad a tipů. Nejprve co se týče vstupného. Denní vstup se vyšplhá řádově na 600 forintů, v přepočtu na koruny jde o cca 60 Kč. Obecně se traduje, že pokud vydělíte cenu ve forintech deseti, získáte přibližný přepočet na naši měnu. Do lázní v Hévízu se dostanete za asi 300 Kč na 4 hodiny. Z místní kuchyně se doporučují hlavně ryby, ale i sladké studené polévky – hrušková či jahodová. Gastronomickým vrcholem je pak rybí polévka halászlé.
Sponzorované odkazy