indonéským ostrovem Bali se v poslední době přetrhl pytel, lidé jej stále více navštěvují, v několika anketách byl zvolen jako nejkrásnější ostrov světa a dostává i hlubší význam v oblasti životního stylu – velké množství lifestylových blogerů se usídlilo právě zde. Nicméně, co je na Bali tak jedinečné a neodolatelné? Začněme obecně. Bali je ostrov v Indonésii, jeden ze souostroví Malé Sundy. Ostrov je tektonického původu a do dnešní doby jsou aktivní sopky Mount Agung a Mount Batur. Pláže omývá Jávské moře na severu, jih pak Indický oceán. Pláže jsou dvojího typu, buď zlatavě písčité, nebo šedočerné vulkanické. Avšak je to atmosféra ostrova, co jej dělá tak unikátním. Lidé, kultura, zvyky a příroda – klíče k tomu, proč se Bali nazývá taky Ostrovem Bohů.

Bali je také bohaté na vegetaci,  Matthias Ripp

Bali je také bohaté na vegetaci, Matthias Ripp

Pláže!

Nejprve začneme tipem pro surfaře, letovisko Kuta je pro vás to pravé ořechové. Nachází se nedaleko hlavního města Denpasaru a vlny zde dosahují výšky 4-5 metrů a to díky stále vanoucím jihovýchodním větrům. Rovněž se nabízí, a to nejen pro surfování, ale i na potápění a šnorchlováni, ostrov Nusa Lembongan na jihovýchodě Bali. Ovšem pro relaxaci na prosluněných plážích musíte jinam, konkrétně na Nusa Dua, luxusní letovisko, omývané průzračnou vodou a chlubící se bělostným pískem. Cenově vyšší, avšak za tu nádheru to rozhodně stojí.

Pláž Nusa Dua,  Thomas Depenbusch

Pláž Nusa Dua, Thomas Depenbusch

Kultura na Bali

Na Bali se mísí hinduismus s islámem, respektive s animálními náboženstvími.  Všude po ostrově můžete nalézat malé svatyně zasvěcené jednotlivým bohům, a některé z nich se staly i turistickými lákadly. Příkladem je chrám Tanah Lot, který se nachází na skalnatém výčnělku, do nějž neustále narážejí mořské vlny. Lokace však není náhodná, je zasvěcený mořským božstvům.

Chrám Tanah Lot,  Thomas Depenbusch

Chrám Tanah Lot, Thomas Depenbusch

Uluwatu je dalším chrámem, který byste měli minout Každoročně během svátku Galungan se sem sjíždějí rodiny Balijců, aby vzdaly hold božstvům oceánů a moří. Třetím chrámem, který bude zmíněn, je největší a nejvýznamnější. Chrám Pura Besakih leží na úpatí sopky Mount Agung (nebo také Gunung Agung) a nabízí nejen nádhernou architekturu a kouzlo, ale i skvostný výhled oceán a balijskou přírodu. Chrámů je celkem 23, avšak tyto třiPura Penataran Agung, Pura Kiduling Kreteg a Pura Batu Madeg jsou zasvěceny bohům Shiva, Brahma, Vishna.

Nezapomeňte však při vstupu do jakéhokoliv chrámu na jednu věc, a to tradiční oděv sárungu. Tu vám buď za úplatu půjčí, nebo si ji můžete koupit na tržišti a dovést s sebou domů jako suvenýr. Menstruující ženy mají do chrámů vstup zakázán, a přestože je celkem těžké tento fakt kontrolovat, bohové vše sledují a mohli by se pomstít.

Slovo závěrem

Bali je nádherné místo na Zemi a je těžko jej popsat jedním článkem. Pokud máte možnost, zažijte ho na vlastní kůži, já to tak rozhodně udělám.