Sponzorované odkazy

Štítek: pláže

Prvních sedm nejkrásnějších pláží světa

Po návštěvě chladného Švédska je čas, abychom se přesunuli do tropických krajů a pořádně prohřáli kosti. Dnes navštívíme nejkrásnější místa naší planety, ne všechna samozřejmě, a možná, že některá z vás natolik okouzlí, že při dalším plánování dovolené zvolíte právě jedno ze zmíněných míst. Ale konec řečí, dnes vás nebudu unavovat složitými geografickými údaji a informacemi o složení obyvatelstva.

  1. Honopu Beach – Kauai, Havaj — skrytá pláž, obklopená vysokými skalisky. Dostat se sem je velmi složité, v podstatě nemožné pro člověka, který nerad podniká dobrodružnější akce. De facto jediný způsob, jak se na pláž dostat je z moře, a i u této varianty je třeba počítat s odlivem, respektive přílivem — vydejte se sem za odlivu, příliv může být nebezpečný i pro zkušené plavce.

    Tavis Jacobs

    Tavis Jacobs

  2. Anse Source d’Argent – La Digue, Seychely — tato pláž nepotřebuje sáhodlouhý komentář. Jestli jsme kdy hovořili o pláži hodné ráji, pak je to rozhodně tato pláž s typickými balvany, blankytně modrým mořem a velejemným pískem, který někdy mění svou barvu ze zlaté na růžovou.

    Jean-Marie Hullot

    Jean-Marie Hullot

  3. Benagil Sea Cave Beach – Algarve, Portugalsko — už jste někdy byli na pláži a zároveň v jeskyni? Pakliže ne, navštivte toto impozantní místo, které vám svou jedinečností vyrazí dech. Pobřeží je obklopeno jeskyněmi, které mají nejen otvory v bocích, ale i ve stropech, čímž vytváří iluzi mořského „domu“, kterému nechybí střešní okna, ani několikery dveře.

    Alexey Ivantsov

    Alexey Ivantsov

  4. Pfeiffer Purple Sand Beach – California, USA — jak již z názvu vyplývá, na této pláži naleznete nafialovělý písek, což způsobuje chemické složení hornin, které se v blízkosti této pláže nacházejí. Samotné skály stojí za zmínku, neboť formulí nezaměnitelnou podobu tohoto místa — ostré linie versus jemný písek.

    Michael Hartley

    Michael Hartley

  5. Playa de las Catedrales (Beach of the Cathedrals) – Ribadeo, Španělsko — tuto pláž si nejvíce vychutnáte v době odlivu, kdy můžete procházet mezi jednotlivými skalními útvary a fascinovaně obdivovat krásu, do které tuto oblast příroda vytvořila. Jednotlivé skály přesahují výšku 30 metrů.

    Guillén Pérez

    Guillén Pérez

  6. Whitehaven Beach – Whitsunday Island, Austrálie — jestliže máte sen vidět ten nejbělejší písek, zamiřte do Austrálie. Písek na této pláži je tak bílý, že se nemusí bát po něm chodit naboso, nejen kvůli jeho čistotě, ale také díky schopnosti nezadržovat teplo, ač na něj svítí slunce několik hodin denně.

    Birger Kühnel

    Birger Kühnel

  7. Hidden Beach – Marieta Islands, Mexiko — pláž, kterou jste již pravděpodobně někdy viděli. Stejně jako u první zmíněné, i zde počítejte s obtížným přístupem, nabízí se však dvě varianty — helikoptéra či proplavání úzkým tunelem.

    José Guadalupe Carrillo

    José Guadalupe Carrillo

Poznejte krásy Slovinska nejen zpoza skel automobilu

Pro mnohé z nás je Slovinsko jen jednou z etap na cestě na dovolenou do Chorvatska. Proč vlastně? V čem se Slovinsko od Chorvatska tak liší, respektive proč jeho jižní soused sklízí většinovou popularitu?
Možná vás to překvapí, ale Slovinsko patří mezi nejvyspělejší evropské země, a svou životní úrovní se nemusí stydět konkurovat i tak silným protivníkům jako je Rakousko či Německo. Dalším významným faktem, který hraje Slovinsku do karet, je téměř minimální vliv bývalé Jugoslávie na společenské poměry, dobrá dopravní dostupnost a s ní spojena vysoká kvalita silničního systému (nezapomeňte, že slovinské dálnice jsou zpoplatněny a je třeba proto zakoupit dálniční známku), či ideální kombinace přírodního i kulturního dědictví, které má co nabídnout téměř každé skupině návštěvníků. Pojďme si však představit ty nejoblíbenější plážové destinace ve Slovinsku!

Bernd Thaller

Slovinsko, to jsou nejen vysoké hory, Bernd Thaller

Růžové brýle nechce doma

Slovinsko je omýváno Jaderským mořem, přičemž délka samotného pobřeží se pohybuje okolo 50 kilometrů. Co se týče samotných pláží, tak je třeba počítat s horší přístupností, skalnatým pobřežím či turistickými poplatky za využívání pláže (pokud není pláž součástí hotelového komplexu). Výjimkou je nejsevernější letovisko Ankaran na poloostrově Milje, kde kromě vybetonovaných pláží pod korunami vzrostlých pinií, naleznete také přírodní písčitou pláž. Celá oblast je nejenže dobře pokryta množství restaurací a obchodů, rovněž zde dojdou uspokojení pěší turisté, kteří zcela jistě ocení procházky mezi vzrostlými stromy, či o něco náročnější výlet na horu Slavnik (1028 m n.m.). Pakliže zamíříme o něco jižněji, zcela jistě nelze z výčtu vynechat lokalitu okolo města Koper, starobylého přístavu, který má co nabídnout milovníkům historie a městského ruchu, tak obdivovatelům lodí — jedná se o důležitý přístav.

Jorge Brazil

Jorge Brazil

Portorož je nejspíše nejoblíbenějším přímořským střediskem v celém Slovinsku, což je nejen dáno nejdelší písečnou (leč umělou) pláží v zemi, ale také výborným zázemím pro jachtaře, krásnou architekturou, uličkami s obchůdky nebo parky plných růží.

Nicolas Vollmer

Nicolas Vollmer

Chorvatsko a místa, která možná neznáte

Stoupající teplota, delší dny a všude přítomná zmrzlina. Léto, pokud hovoříme o tom kalendářním, se k nám blíží mílovými kroky, a je třeba začít uvažovat o tom, kam letos vyrazit na letní dovolenou. Tak jako každý rok se národ pomyslně rozdělí na dvě poloviny, ta první zvolí poznávání domoviny, naopak ta druhá zamíří za hranice, nejčastěji pak k tak Čechy milovanému moři. Každoročně je to Chorvatsko, kam zamíří největší procento z nás, a není se čemu divit — krátká vzdálenost, krásná příroda, čisté moře a příjemné teploty. A ač se ceny za poslední roky poměrně zvýšily, zvlášť letos zaplatíte během letních měsíců na mýtném o deset procent více, než tomu bylo loni, stále jsou pro českou klientelu přívětivé.

Klasika nikdy neomrzí

Mezi lokality, kam každoročně proudí davy turistů patří Pula, Baška voda, Split, Dubrovník…vždyť to znáte. Přeplněné pláže, doslova hlava na hlavě a téměř minimální soukromí. Pro některé nutné zlo, pro jiné nepředstavitelné ponížení. Co takhle navštívit místa, kde nemusíte strategicky vypočítávat každičký milimetr prostoru, a nebudete se muset bát nechat své věci na chvíli bez dozoru? Nabízíme pár tipů, které třeba ovlivní vaše rozhodování.

Chris Yunker

Chris Yunker

Menší, poklidné letovisko Pješčana Uvala leží na jižním cípu Istrijského poloostrova je ideálním místem pro ty, kteří mají rádi kulturu a společenský život, ale zároveň nepotřebují být v centru dění celou dovolenou. Ve vzdálenosti 4 kilometrů se nachází město Pula, o kilometr blíže pak snové místo pro sportovní rybáře zvané Banjole.

Pokud vám i tato lokalita přijde „málo odlehlá“, zamiřte do Punta Križa, jižní části ostrova Cres, kde si rozhodně nebudete připadat jako sardinka v plechovce. Nicméně, počítejte s tím, že budete vídat více nudistů, než tomu obvykle bývá — přilehlý kemp Baldarin byl ještě před několika lety nudistický, stejně tak jeho přilehlé pláže. Dnes je tomu jinak, a naháče potkáte jen na jedné z mnoha pláží.

Bernd Thaller

Bernd Thaller

Posledním tipem je Lun, místo ležící na nejseverozápadnějším výběžku ostrova Pagu. Ubytování seženete jen v soukromí, případně v nedaleké osadě Jakišnica. Hlavní atrakcí jsou velmi staré olivovníky, které svým impozantním vzhledem nutí k zamyšlení. A ani zde nenajdete mnoho turistů.

 

Australské písečné břehy aneb Gold Coast se představuje

Vzpomínáte na sérii článků věnovaným plážím v blízkosti velkých měst? Dnes se k podobnému tématu vrátíme, konkrétně zamíříme na australské jihovýchodní pobřeží, do oblasti kolem města Gold Coast. Gold Coast je druhé největší město spolkového státu Queensland, světoznámé pro své dlouhé písečné pláže, divoké vlny a pásmo moderních mrakodrapů, táhnoucí se do dáli jako pomyslná hradba. Tato oblast je vyhledávaným cílem turistů hlavně díky plážím, avšak i v okolí města, zvlášť pokud zamíříte směrem do vnitrozemí, zažijete nová dobrodružství. Springbrook National Park je nejbližším národním parkem, rozkládajícím se na celkové výměře přesahující 6 000 hektarů. Při jeho návštěvě byste neměli vynechat jeskyni Natural Bridge, do níž spadá vodopád a vytváří tak nádhernou, téměř pohádkovou scenérii. Nehledě na fakt, že při teplé australském zimě (pozor, jsme na jižní polokouli) skýtá příjemný chládek.

Chris Fort

Chris Fort

Písečné unikáty

Hlavní náplní dnešního článku budou samozřejmě pláže, a tentokrát navštívíme rovnou tři. Začneme s tou, která si vysloužila přízvisko „nejvyhledávanější v oblasti Gold Coast“ – Burleigh Heads Beach. Tato pláž vám nabídne velejemný písek, bouřlivé vlny a okolí lemované stromy, pod kterými se můžete schovat před poledním sluncem. Možná vás překvapí, že místo palmových porostů, zde převládají spíše pinie a jiné jehličnany.

Steve Austin

Steve Austin

Surfer’s Paradise Beach, jak již název vypovídá, je snem snad každého surfaře, který do Austrálie zamíří. Široká písečná pláž, vysoké vlny a úžasná panoramata kolem. Výhodou je i perfektní dostupnost z města, či blízkost restaurací a obchůdků. Na celou pláž je navíc krásný výhled z vyhlídkové plošiny mrakodrapu Q1, sedmé nejvyšší budovy světa.

Rex Boggs

Rex Boggs

Lehce vzdálenější od středu města, nicméně neméně příjemnou je Coolangatta Beach. Opět i zde najdeme bělostný písek, vlny a bohužel stejně jako u již zmíněných, poměrně silný vítr. Vítr může být tou jedinou nepříjemností, která vás na těchto plážích může zastihnout; tím, že se nejedná o pobřeží kryté pohořím, zátokou či zálivem, vítr zde od moře fouká poměrně silně.

Rob Deutcher

Rob Deutcher

Zlákala jsem vás?

Seychely – luxusní perla Indického oceánu

Po předchozích článcích, kde jsme opustili kouzelná místa opuštěných ostrůvků a vrhli se do víru velkoměst, by bylo záhodno navštívit zase nějaký ten „ráj na Zemi“. Tentokrát se vydáme na společné dobrodružství do vzdáleného Indického oceánu, konkrétně na pohádkově nádherné souostroví Seychely, rozkládající se severovýchodně od ostrova Madagaskar. Tato prezidentská republika čítající populaci okolo 80 000 obyvatel je zajímavým místem k návštěvě nejen pro ryze rekreační účel, ale i k poznání unikátní flóry a fauny, na kterou jsou Seychelané náležitě pyšní. Téměř polovina území je chráněná, ať už jako přírodní rezervace, či nejvyšším stupněm – vyhlášením národního parku. Díky své odlehlosti se rovněž staly Seychely domovem mnoha endemitických druhů, druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě, čímž se dostaly nejen do podvědomí vědců, ale i pod ochranu světového dědictví UNESCO.  Pojďme však na pláž!

Písek, voda a palmy

Pokud se vydáte na Seychely za válením se na pláži, nabízejí se vám tři základní možnosti v podobě tří největších a nejnavštěvovanějších ostrovů.  Největší ostrov Mahé se dá považovat za jakousi „bránu Seychel“; najdete zde luxusní střediska, opuštěné pláže i místa, kde zaplesá srdce každého milovníka podmořského světa. Ať už se vydáte na jakoukoli světovou stranu, narazíte na něco jiného – hornatější sever, historický jih, romantický západ, intimní východ. Nezapomeňte navštívit pláže Beau Vallon a Petite Anse.

Pláž Petite Anse, Fabio Achilli

Pláž Petite Anse, Fabio Achilli

Druhou možností je ostrov Praslin, jehož největší chloubou je Vallée de Mai, palmová rezervace pod patronátem UNESCO, kde naleznete endemitický druh palmy zvaný Lodoicea seychelská, který vytváří největší plody na světě. Obyčejnému smrtelníkovi se tyto plody podaří zahlédnout jen stěží, jsou velice vzácné, avšak pokud byste toužili spatřit až 30 kilový plod na vlastní oči, zamiřte do Pražské botanické zahrady, kde jeden exemplář hrdě vystavují. Pláží stojící za zmínku je rozhodně Anse Lazio, kterou zcela jistě poznáte z propagačních materiálů cestovních kanceláří.

Anse Lazio, Gerwin Sturm

Pláž Anse Lazio, Gerwin Sturm

Třetí variantou, kam na Seychelách vyrazit, je ostrov La Digue. Pro ten se rozhodnou zcela jistě všechny romantické duše, které chtějí okusit atmosféru každodenního života a vyhnout se komerčním hotelovým komplexům (samozřejmě, že zde jsou, ale v menší míře). Klenotem ostrova je proslulá pláž Anse Source d´Argent.

Pláž Anse Source d´Argent, Jean-Marie Hullot

Pláž Anse Source d´Argent, Jean-Marie Hullot

Města a jejich pláže, díl třetí – končíme!

V předchozích dvou dílech minisérie, která si dala za úkol zmapovat pláže s přívlastekem „městské“, jsme postupně zavítali do žhavé Brazílie, prosluněného Španělska i do deštivého Dánska. A jelikož je dnešní pokračování posledním dílem, měli bychom zamířit někam, kde slunce pálí během celého roku, písek je bílý jako slonovinová kost a moře je blankytně modré a čisté. Ano, zakončíme putování exotikou!

Začněme Asií

Pro mnohé je symbolem jihovýchodní Asie Thajsko. O jeho popularitě, která se během posledních let tak zvýšila, není třeba vést jakoukoli polemiku, jedná se o holý fakt. Nicméně, jihovýchodní Asie nabízí o mnoho víc, než jen Thajsko. Stačí zamířit do sousední Kambodži, která nabízí kromě úžasných kulturních památek a zajímavé, leč dosti krvavé historie, také krásnou přírodu. Hlavním turistickým cílem je město Sihanoukville, ležící na jižním pobřeží Kambodži, čítající populaci okolo 200 000 lidí. Kolem města se vinou písečné pláže, které jsou pro danou oblast tak typické. Proč tedy Kambodža místo Thajska? Inu, máte-li rádi soukromí, klid a neradi se přetlačujete o místo na pláži, a zároveň toužíte po stejné kvalitě služeb, není proč váhat.

Kambodža, Chris Cody

Kambodža, Chris Cody

V Asii ještě zůstaneme, tentokrát nás putování zavede do Hong Kongu. Zátoka Repulse Bay se nachází v jižní části města, moře je klidné a nemusíte se obávat silných vln. S čím však rozhodně můžete počítat, je čistota pláže, na které si Číňané velmi zakládají. V okolí se nachází spousta restaurací, obchodů či residencí.

Hong Kong,  Mark Lehmkuhler

Hong Kong, Mark Lehmkuhler

Poslední zastávka bude o notný kus západněji, v sultanátu Omán. Přestože na každé pláži musíte respektovat místní pravidla a titěrné bikiny nechte raději doma, neznamená to, že byste nemohli relaxovat blízko centra dění. Ku příkladu pláž Qurum Beach nabízí čtyři kilometry toho nejjemnějšího písku a jedny z nejkrásnějších západů slunce, navíc v těsné blízkosti nákupních center.

Omán,  Prasad Pillai

Omán, Prasad Pillai

Rada závěrem

Až příště budete trávit nějaký čas ve městě u moře, běžte se podívat na pláž. Třeba vás překvapí!

Města a jejich pláže, díl první

Jsou lidé, kteří rádi tráví svou dovolenou uprostřed panenské přírody, obklopeni jen mořem, křikem ptáků a svými myšlenkami. Pak jsou takoví, kterým se líbí obdobná kombinace, s tím rozdílem, že místo relaxování vleže, raději volí aktivnější dovolenou – jezdí na surfu, potápějí se, hrají plážový volejbal. A pak jsou tu takoví, kterým vyhovuje být pořád ve středu dění, nenechat si nic uniknout, mít vše na dosah ruky, a zároveň nebýt ochuzen o to správné „válení se“ na pláži. Jestli jste se v této krátké charakteristice našli, pak vězte, že dnešní článek bude pro vás to pravé ořechové.

Dnes se totiž zaměříme na městské pláže, respektive pláže blízko měst, a to různě po světě.

Nejslavnější pláž na světě, Lima Pix

Nejslavnější pláž na světě, Lima Pix

Centrum=>pláž

Kde začít, když ne v Brazílii. Obecně by se dalo říct, že existují dva tábory lidí, jedni nedají dopustit na Copacabanu, druzí naopak za královnu Ria de Janeira považují její sesterskou pláž Ipanemu. První zmíněná je nejslavnější pláží na světě, a se svými čtyřmi kilometry jemného písku a divokých vln se jí její prvenství nedá vyčítat. Tyto kvality byly náležitě oceněny také zařazením na list UNESCO. Ipanema je pláží kratší, avšak může slavné „kolegyni“ směle konkurovat – nejen, co se zrnitosti písku týče.

Ipanema, Maxime Guilbot

Ipanema, Maxime Guilbot

Mombasa je keňské město, které se do českého povědomí díky pravidelným letům dostává do podvědomí během posledních deseti let. Toto půlmiliónové město je nabízí svým návštěvníkům něco z historie, něco z přírody a hlavně břeh Indického oceánu. Do karet nahrává i samotný fakt, že město je de facto rozmístěno na několika ostrovech, tudíž počet pláží a plážiček je vyšší, než by se očekávalo. Ať se vydáte na jih, či sever, vždy narazíte na písčité břehy omývané teplým oceánem.

Je libo Keňa? John Hickey-Fry

Je libo Keňa? John Hickey-Fry

Jestli nechcete cestovat příliš daleko, sedněte na první letadlo do Španělska, a vyrazte směr Barcelona. Ve stejnojmenné čtvrti Barceloneta se zde nachází rozlehlá písečná pláž lemovaná palmami, jedna z nejkrásnějších městských pláží vůbec. Odpočinout si zde pro svou skvělou dopravní dostupnost jezdí nejen turisté, ale i místní obyvatelé.

Nikos Roussos

Nikos Roussos

V příštím článku pokračujeme!

Sbalte se na Bali aneb kouzlo klenotu Indonésie

indonéským ostrovem Bali se v poslední době přetrhl pytel, lidé jej stále více navštěvují, v několika anketách byl zvolen jako nejkrásnější ostrov světa a dostává i hlubší význam v oblasti životního stylu – velké množství lifestylových blogerů se usídlilo právě zde. Nicméně, co je na Bali tak jedinečné a neodolatelné? Začněme obecně. Bali je ostrov v Indonésii, jeden ze souostroví Malé Sundy. Ostrov je tektonického původu a do dnešní doby jsou aktivní sopky Mount Agung a Mount Batur. Pláže omývá Jávské moře na severu, jih pak Indický oceán. Pláže jsou dvojího typu, buď zlatavě písčité, nebo šedočerné vulkanické. Avšak je to atmosféra ostrova, co jej dělá tak unikátním. Lidé, kultura, zvyky a příroda – klíče k tomu, proč se Bali nazývá taky Ostrovem Bohů.

Bali je také bohaté na vegetaci,  Matthias Ripp

Bali je také bohaté na vegetaci, Matthias Ripp

Pláže!

Nejprve začneme tipem pro surfaře, letovisko Kuta je pro vás to pravé ořechové. Nachází se nedaleko hlavního města Denpasaru a vlny zde dosahují výšky 4-5 metrů a to díky stále vanoucím jihovýchodním větrům. Rovněž se nabízí, a to nejen pro surfování, ale i na potápění a šnorchlováni, ostrov Nusa Lembongan na jihovýchodě Bali. Ovšem pro relaxaci na prosluněných plážích musíte jinam, konkrétně na Nusa Dua, luxusní letovisko, omývané průzračnou vodou a chlubící se bělostným pískem. Cenově vyšší, avšak za tu nádheru to rozhodně stojí.

Pláž Nusa Dua,  Thomas Depenbusch

Pláž Nusa Dua, Thomas Depenbusch

Kultura na Bali

Na Bali se mísí hinduismus s islámem, respektive s animálními náboženstvími.  Všude po ostrově můžete nalézat malé svatyně zasvěcené jednotlivým bohům, a některé z nich se staly i turistickými lákadly. Příkladem je chrám Tanah Lot, který se nachází na skalnatém výčnělku, do nějž neustále narážejí mořské vlny. Lokace však není náhodná, je zasvěcený mořským božstvům.

Chrám Tanah Lot,  Thomas Depenbusch

Chrám Tanah Lot, Thomas Depenbusch

Uluwatu je dalším chrámem, který byste měli minout Každoročně během svátku Galungan se sem sjíždějí rodiny Balijců, aby vzdaly hold božstvům oceánů a moří. Třetím chrámem, který bude zmíněn, je největší a nejvýznamnější. Chrám Pura Besakih leží na úpatí sopky Mount Agung (nebo také Gunung Agung) a nabízí nejen nádhernou architekturu a kouzlo, ale i skvostný výhled oceán a balijskou přírodu. Chrámů je celkem 23, avšak tyto třiPura Penataran Agung, Pura Kiduling Kreteg a Pura Batu Madeg jsou zasvěceny bohům Shiva, Brahma, Vishna.

Nezapomeňte však při vstupu do jakéhokoliv chrámu na jednu věc, a to tradiční oděv sárungu. Tu vám buď za úplatu půjčí, nebo si ji můžete koupit na tržišti a dovést s sebou domů jako suvenýr. Menstruující ženy mají do chrámů vstup zakázán, a přestože je celkem těžké tento fakt kontrolovat, bohové vše sledují a mohli by se pomstít.

Slovo závěrem

Bali je nádherné místo na Zemi a je těžko jej popsat jedním článkem. Pokud máte možnost, zažijte ho na vlastní kůži, já to tak rozhodně udělám.

Sponzorované odkazy

1 2 3 10