Sponzorované odkazy

Štítek: pláž

Města a jejich pláže, díl druhý

Dnes budeme pokračovat v našem miniseriálu zaměřeném na městské pláže po celém světě, které stojí za to navštívit. V dnešním díle si představíme místa, kde nejspíš odložíte svršky jen v létě, avšak mají své kouzlo po celý rok. A začneme velmi blízko – v Praze!

Praha je turistickým centrem střední Evropy, které každoročně navštíví milióny turistů, lačnící spatřit Pražský hrad, Staroměstské náměstí či Národní divadlo zblízka. Avšak praví Pražané, ti tráví svůj volný čas jindy, zvláště pak v létě. V Praze-Podolí, části, která je proslulá slavným plaveckým areálem, najdete místo zvané Žluté lázně. Žluté lázně nabízejí mnoho sportovních aktivit, prostranství na opalování, dětská hřiště, koná se zde velké množství koncertů, případně můžete shlédnout film promítaný v letním kině. A nejedná se o záležitost posledních pár let, Žluté lázně znali již naši předci před více než sto lety.

Vzhůru severněji

Když se řekne Kodaň, většina si nejspíš vybaví sochu Malé mořské víly Hanse Christiana Andersena. Málokdo však tuší, že kousek od samotného centra tohoto města se nachází ostrov, na kterém naleznete Amager Beach Park, komplex jak zelených parků, tak téměř pěti kilometrů písčitých pláží. Z pláže můžete pozorovat vzdálené větrné elektrárny, při zvláště dobrých podmínkách lze spatřit i most přes průliv Öresund, který rozděluje Dánsko a Švédsko.

Kodaň, Thomas Rousing

Kodaň, Thomas Rousing

V Dánsku můžete také zavítat na jeho opačný konec, do města Aarhus, které se stalo pro rok 2017 evropským centrem kultury.  Jelikož se jedná o město ležící na pobřeží, naleznete i zde příjemnou městskou pláž – Aarhus Strandbaren, spojení relaxu, sportovního vyžití a dobrého jídla či pití.

Aarhus, Walter Johannesen

Aarhus, Walter Johannesen

Poslední zastávkou je centrum mezinárodní spravedlnosti, nizozemské hlavní město Haag či Den Haag. To, kromě své přísné juristické stránky, nabízí i uvolněnou atmosféru na pobřeží, kde můžete sportovat, i se jen tak nečinně válet v teplém písku. Scheveningen, městská část, která se proslavila díky dílu Vincenta Van Gogha je cílem mnoha místních, i turistů každý rok.

Haag, Christopher A. Dominic

Haag, Christopher A. Dominic

 

Vánoce jedině na Vánočním ostrově!

Vánoce se nezastavitelně blíží a mnohým z nás se z té představy dělá lehce nevolno. Dárky, stres a počasí, které asi ani letos nebude jako z knížek pana Lady. Co takhle se toho všeho vzdát a odjet někam, kde se slaví Vánoce v plavkách a s koktejlem v ruce? A nemusíte při tom mít jakékoliv výčitky, neboť kde jinde strávit Vánoce, než na Vánočním ostrově? Tento malinký ostrůvek uprostřed Indického oceánu obývá necelých 2000 lidí, z toho je většina obyvatelstva soustředěna do měst, tudíž se nemusíte obávat přeplněných pláží a absence soukromí. Administrativně spadá pod Austrálii, přesto je obyvatelstvo převážně malajsko-čínského původu a převládajícím náboženstvím budhismus. Hlavním městem je Flying Fish Cove, a ačkoliv se na mnoha mapách můžete setkat s názvem The Settlement, jedná se o jedno a totéž město.

David Stanley

David Stanley

Přírodní dědictví

Ostrov byl údajně objeven na Boží hod roku 1643, avšak k osídlení Evropany došlo až o pár století později. Je možné, že právě toto dlouhé ponechání vlastnímu osudu bylo klíčovým faktorem pro přežití velké většiny endemitických rostlin a živočichů, které jsou symbolem Vánočního ostrova – terej červenonohý, holub Whartonův či řada orchidejí. Zajímavým živočichem byla krysa buldočí a její příbuzná krysa Maclearova, které dorůstaly téměř 50 cm (s ocasem), a jejich vyhynutí způsobila epidemie, která se rozšířila od zavlečených krys obecných. I tak zůstává ostrov velkým lákadlem pro botaniky a zoology z celého světa, zvlášť oblíbený je ostrov mezi milovníky krabů. Turistické nadšence nadchne velké množství vodopádů a jeskyní, kterých je na území Vánočního ostrova okolo 42.

David Stanley

David Stanley

Vánoce na písku

Vánoční ostrov disponuje až 80 km krásných pláží, avšak ne všechny jsou snadno dostupné, k mnohým se musíte doslova prosekat pralesem. Nicméně pak jsou tady místa, nad kterými se tají dech. Zadejte si schválně do vyhledávače Dolly Beach, Lily Beach, Greta Beach nebo Kiribati. Můžete se potápět, surfovat nebo si vypůjčit jachtu a obeplout ostrov.

Přístup k pláži Lily, David Stanley

Přístup k pláži Lily, David Stanley

PS: Až budete hledat Vánoční ostrov, neděste se, že vám vyhledávač nalezne dvě místa. Vánoční ostrov je totiž druhý název pro největší korálový ostrov na Zemi – Kiritimati.

Fuerteventura, znáte ji?

Rádi byste do Španělska, ale nechcete pláže, kde se nebudete mačkat s tisíci, ale naopak si budete užívat samoty? Navštivte ostrov Fuerteventura, druhý největší ostrov Španělska, rozkládající se západně od Maroka a Západní Sahary. Z České republiky se na tento vzdálený ostrov nedostanete žádnou pravidelnou linkou, takže buď přestoupíte ve Španělsku, nebo můžete letět přes Německo či Velkou Británii. Pokud jste dočetli až sem, nechte mne nalákat vás na krásy této části Kanárských ostrovů.

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Opuštěné klenoty pobřeží

O Fuerteventuře se traduje, že její pláže jsou srovnatelné s krásou karibských pláží, ne-li nejkrásnější v celém Atlantském oceánu. Pláže se zdají býti nekonečnými a jejich barva, od slonovinové po zlatožlutý písek, vytváří iluzi ráje. 55 kilometrů pláží je ryze písečných, což při faktu, že na celém ostrově pláže čítají celkovou délku okolo 75 kilometrů, činí z Fuerteventury ideální místo pro dovolenou. Schválně neříkám letní dovolenou, protože klima se celoročně pohybuje v příjemných rovinách, tudíž vyjet si na Fuerteventuru v zimě není nic neobvyklého. Přestože i zde doléhá vliv turismu a podél pobřeží začínají vznikat turistická letoviska, stále na ostrově naleznete spoustu míst, kde lidská noha nevstoupila, a kde se nemusíte nikterak omezovat. Samozřejmě, pro ty, kteří si potrpí na plážový servis, lehátka a sprchu se sladkou vodou, takováto dobrodružství nejsou. Nýbrž sportovci, potápěči a jiní milovníci vodních sportů, budou příst blahem. Ostrov je ošleháván pasátovými větry (pravidelné větry z okolí rovníku), které způsobují nejen rozrůstající se pouště, ale i velké a silné vlny.

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Útulnost vnitrozemí?

Vnitrozemí na tomto ostrově není příliš zajímavé, alespoň z vizuálního hlediska. Kopce jsou porostlé tím nejodolnějším rostlinstvem, což je dáno silným nedostatek srážek, způsobeným absencí nějakého vyššího bodu, o který by se oblaka srazila a dala vzniknout dešťovým srážkám. I tak nabízí centrální část ostrova zajímavá místa k navštívení. Ať už se jedná o větrné mlýny ze 17. století, kterých je po ostrově opravdu značné množství, nebo o malebné vesničky, které vyvolávají dojem malých oáz uprostřed pouště. Typickým příkladem je vesnička Betancurie na západní straně ostrova.

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Odvrácená strana ostrova

Fuerteventura si žije ospalým životem, který ruší jen bušení vln na západním pobřeží. Zde se také nachází národní park Jandía, který rozhodně stojí za navštívení. Jeho ráz je trochu jiný, než východní pobřeží – pobřeží je skalnaté a o útesy se rozbíjejí vlny, tudíž neslouží primárně ke koupání. Vybízí však k zamyšleným procházkám, buď po pláži Playa de los Muertos, neboli Pláži mrtvých, nebo k nejvzdálenější a bohem nejopuštěnější pláží, pláži Playa de Cofete. Šedá skaliska, vodní tříšť, zuřivý příboj. Pro někoho děsivá představa, pro jiného příjemný pocit opuštěnosti. Záleží zcela na vás.

Jaime González

Playa de Cofete, Jaime González

Sponzorované odkazy