Mezi evropským a americkým kontinentem leží vulkanicky aktivní ostrov Island. Island má mnoho tváří, naleznete zde sopky, ledovce, gejzíry, vodopády, hory i polární záři. A Islanďané jsou si svého nesmírného přírodního bohatství vědomi – voda z většiny toků je pitná, v hlavním městě Reykjavíku je vzduch tak čistý a světelně neznečištěný, že zde můžete pozorovat severní polární záři, odhozený odpadek je raritou. Geotermální činnost je hojně využívána k vytápění bytů, jako zdroj teplé vody a elektrické energie, či v zimě v Reykjavíku, kde je horká voda vedená pod chodníky a brání tak jejich zmrznutí. Teploty se v zimě na jihu (poloha Reykjavíku) pohybují okolo -1 až 2 °C, v létě dosahují 15 a více stupňů Celsia.

Divoká příroda Islandu, Ron Kroetz

Divoká příroda Islandu, Ron Kroetz

Modernost Reykjavíku

Dominantou Reykjavíku je chrám Hallgrímskirkja, strohá monumentální stavba, která se svou výškou 72,5 metrů ční do okolí. Kostel je postaven z betonových bloků, a pokud byste hledali zdobnost, hledali byste marně. Jediným výrazným prvkem, za to opravdu nádherným, jsou 15 metrů vysoké varhany s 15 000 píšťalami. Pakliže se přemístíte do přístavu, zcela jistě vás zaujme plastika vikingské lodi Sólfarið, která je dílem umělce Jóna Gunnara Árnasona. Západně od Sólfarið se nachází koncertní síň Harpa, lesknoucí se moderní budova, která má připomínat islandská seskupení čedičových sloupů. V přístavu rovněž najdete spoustu reklamních poutačů na plavby za velrybami, velmi oblíbenou turistickou atrakci. Paradoxem je, že pár metrů dál kotví lodě, které velryby loví.

Jedna z dominant Reykjavíku – Sólfarið,

Jedna z dominant Reykjavíku – Sólfarið,  Helgi Halldórsson

Relaxace i poznání

Jestliže hledáme jedno z nejznámějších míst Islandu, je jím beze sporu Modrá Laguna. Toto koupaliště pod širou oblohou se nachází uprostřed lávových polí a voda (překvapivě slaná) má 37 až 40 °C. Je ohřívána termální činností a zároveň část tepla pochází ze sousední elektrárny, jež čerpá horkou páru o teplotě 240 °C z hloubky bezmála 2 kilometrů k výrobě elektřiny. Zbylá zkondenzovaná pára bohatá na soli, oxid křemičitý a jiné prvky putuje do Modré laguny a obohacuje její vodu. V průběhu času se zjistilo, že má voda léčebný účinek, zvláště při problémech s dýchacími cestami.

Modrá Laguna, Moyan Brenn

Modrá Laguna, Moyan Brenn

Na Islandu existuje místo, které je ve své podstatě miniaturou Islandu samotného. Najdete zde vše, co je pro Island typické, vše díky blízkosti Středoatlantského hřbetu, který půlí Island na dvě poloviny. Skalní hřeben Námafjall a jezero Mývatn. Oblast kolem jezera je chráněná, nejen pro své přírodní bohatství, rovněž je hnízdištěm velkého množství ptáků. Z jezera vytéká řeka Laxá, která je bohatá na lososy, k jejich lovení však potřebujete povolení. Pro Námafjall jsou typické žluté sirné půdy a šedivý sádrovec, bublající bahno a menší sopky.

Bublající bahno, malé sopky, Stig Nygaard

Bublající bahno, malé sopky – Námafjall, Stig Nygaard

 

Island je těžko popsatelný v tomto rozsahu, nejlepší je spatřit jeho krásy a poznat jeho kouzlo na vlastní kůži. Naštěstí to v dnešní době není problém, poněvadž mnoho cestovních kanceláří a agentur nabízí poznávací zájezdy, jejichž cenová hladina se pohybuje od 25 000 Kč.