Sponzorované odkazy

Štítek: Chorvatsko

Neláká vás dovolená na pevnině? Navštivte chorvatské ostrovy

Chorvatské ostrovy mají své specifické kouzlo. Nadchne vás opojný výhled na otevřené moře, ovívající svěží vánek i pohostinnost místních obyvatelů. Chorvatsko má mnoho krásných ostrovů, proto vyzkoušejte aspoň některý z nich.

Korčula má dlouhou historii

Mezi ostrovy Chorvatska patří i ostrov Korčula. Pobřeží ostrova je velmi členité. Největším zálivem je Vela Luka se stejnojmenným letoviskem. Ostrov byl obydlen již v dávných dobách. V Lumbardě, v okolí Blata a v Potirně si můžete prohlédnout dochované pozůstatky řeckého osídlení. Ve Vela Luce a na Pelegrinu najdete zase památky z římské doby. Klid vám poskytne rybářské městečko Prigradica. V přímořských střediscích Korčula, Vela Luka i Lumbarda si užijete příjemné rozptýlení. Ve vnitrozemí vás čekají nádherné řady vinohradů a olivovníkové háje plné úžasných olivovníků.

Krk je největší ostrov Jadranu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostrov Krk je s pevninou spojen unikátním mostem a řadou lodních linek. Jsou zde cyklistické trasy, stezky pro turisty, krásné pobřežní, čisté pláže, středověké hrady a mnoho jeskyní. Navštívit můžete i dvě sladkovodní jezera Ponikve a Omiško. V městečku Baška s krásnou pláží, obklopeném vinohrady a olivovými háji si v kostele Sv. Lucie prohlédněte 900 let starou Bašćanskou desku. Jde totiž o nejstarší písemnou památkou zdejší chorvatské kultury. Za vaši návštěvu určitě stojí i samotné město Krk obklopené krásnými hradbami z římské doby.

Ostrov Brač s nejstarším osídlením

brač

Ostrov Brač byl osídlen již v paleolitu, o čemž svědčí i nálezy z jeskyně Kopačina. Najdete zde celkem 19 raně románských kostelíků. Za prohlídku stojí park přírody Sutivan, který je ideálním výletním místem, ve kterém se skvěle uvolníte a můžete si zde odpočinout v přírodě. Ve vnitrozemí ostrova Brač se najdou i místa, která si zachovala nejen starodávný vzhled, ale i původní způsob života. Ostrovy v Chorvatsku určitě stojí za to navštívit.

Chorvatsko a místa, která možná neznáte

Stoupající teplota, delší dny a všude přítomná zmrzlina. Léto, pokud hovoříme o tom kalendářním, se k nám blíží mílovými kroky, a je třeba začít uvažovat o tom, kam letos vyrazit na letní dovolenou. Tak jako každý rok se národ pomyslně rozdělí na dvě poloviny, ta první zvolí poznávání domoviny, naopak ta druhá zamíří za hranice, nejčastěji pak k tak Čechy milovanému moři. Každoročně je to Chorvatsko, kam zamíří největší procento z nás, a není se čemu divit — krátká vzdálenost, krásná příroda, čisté moře a příjemné teploty. A ač se ceny za poslední roky poměrně zvýšily, zvlášť letos zaplatíte během letních měsíců na mýtném o deset procent více, než tomu bylo loni, stále jsou pro českou klientelu přívětivé.

Klasika nikdy neomrzí

Mezi lokality, kam každoročně proudí davy turistů patří Pula, Baška voda, Split, Dubrovník…vždyť to znáte. Přeplněné pláže, doslova hlava na hlavě a téměř minimální soukromí. Pro některé nutné zlo, pro jiné nepředstavitelné ponížení. Co takhle navštívit místa, kde nemusíte strategicky vypočítávat každičký milimetr prostoru, a nebudete se muset bát nechat své věci na chvíli bez dozoru? Nabízíme pár tipů, které třeba ovlivní vaše rozhodování.

Chris Yunker

Chris Yunker

Menší, poklidné letovisko Pješčana Uvala leží na jižním cípu Istrijského poloostrova je ideálním místem pro ty, kteří mají rádi kulturu a společenský život, ale zároveň nepotřebují být v centru dění celou dovolenou. Ve vzdálenosti 4 kilometrů se nachází město Pula, o kilometr blíže pak snové místo pro sportovní rybáře zvané Banjole.

Pokud vám i tato lokalita přijde „málo odlehlá“, zamiřte do Punta Križa, jižní části ostrova Cres, kde si rozhodně nebudete připadat jako sardinka v plechovce. Nicméně, počítejte s tím, že budete vídat více nudistů, než tomu obvykle bývá — přilehlý kemp Baldarin byl ještě před několika lety nudistický, stejně tak jeho přilehlé pláže. Dnes je tomu jinak, a naháče potkáte jen na jedné z mnoha pláží.

Bernd Thaller

Bernd Thaller

Posledním tipem je Lun, místo ležící na nejseverozápadnějším výběžku ostrova Pagu. Ubytování seženete jen v soukromí, případně v nedaleké osadě Jakišnica. Hlavní atrakcí jsou velmi staré olivovníky, které svým impozantním vzhledem nutí k zamyšlení. A ani zde nenajdete mnoho turistů.

 

Zadar – historický klenot na chorvatském pobřeží

Zadar patří mezi nejoblíbenější turistické destinace chorvatského pobřeží. Nachází se v severní části Dalmácie, a dostanete se do něj pohodlně po dálnici A1, která vede mezi Záhřebem a Dubrovníkem. Město je hojně navštěvováno tisícovkami turistů pro své bohaté kulturní dědictví. Počasí je během letní sezony přívětivé, teploty často přesahují hranici třiceti stupňů. Velmi oblíbená je městská pláž Kolovare, pokrytá jemnými oblázky a poskytující komfortní stín pod korunami borovic, rovněž se na jejím kraji hrdě třepetá modrá vlajka značící čistotu a bezpečnost koupání.

Zadar je nádherné město, Nick Savchenko

Zadar je město mnoha tváří, Nick Savchenko

Kapka historie

Historické jádro se nachází na malém městském poloostrově, kde vás přivítá Pevninská brána, pozůstatek středověkého opevnění z 16. století. Brána byla vystavěna v renesančním slohu, má tři vchody – dva postranní pro pěší a jeden velký, průjezdný. Dokonce v něm až do roku 1875 fungoval padací most. Rozhodně nepřehlédnete monumentální sochu lva svatého Marka, zobrazující okřídleného lva v životní velikosti shlížející na cestu pod sebou.

Zadar kombinuje historii s relaxem, Roman Pfeiffer

Kostel sv. Donáta dosahuje ohromných rozměrů, Roman Pfeiffer

Jakmile vejdete Pevninskou bránou, po pár minutách chůze narazíte na další skvost – kostel sv.Donáta, vybudovaný již v 9. stol., a patřící mezi nejvýznamnější památky v celém Chorvatsku. Každoročně se v této impozantní stavbě, která je rozdělena na dva patra, koná festival vážné hudby Hudební večery ve svatém Donátu. Další významnou náboženskou stavbou je katedrála sv. Anastázie ze Sirmia, největší chrám v celé Dalmácii a zároveň sídlo zadarského arcibiskupství. Katedrálu navštívil během svých cest i tehdejší papež Jan Pavel II.

Zábava nesmí chybět

Pokud se vám chození po památkách jednoduše „přejí“, nezoufejte. Nejenže Zadar nabízí opravdu spoustu možností, jak se realizovat ať už sportovně, nebo kulturně, má ještě jednu atrakci, kvůli níž se zde sjíždějí turisté z celého světa. Městečko Nin, vzdálené od Zadaru pouhých 16 km se proslavilo díky své zátoce, respektive léčivému bahnu v ní. To blahodárně přispívá nejen na léčbu kožních onemocnění, ale i při problémech s pohybovým aparátem či při gynekologických neduzích. Navíc moře je v této oblasti velmi čisté a díky vyšší salinitě i teplejší. A není nad to, vyválet se v teplém bahně a zároveň pomoci svému tělu!

Nejkrásnější pláže Chorvatska: kam zamířit na last minute dovolenou?

zlatni ratBílý písek? Jemné kamínky nebo snad pláž nápadně připomínající vody Karibiku? To vše můžete objevit v jednom z nejoblíbenějších dovolenkových letovisek – Chorvatsku. Chorvatsko se i letos umístilo na předních příčkách pomyslného žebříčku nejpopulárnějších míst ideálních k trávení letní dovolené. Pokud nedáte na pobřeží Jaderského moře dopustit, a čekáte na last minute zájezdy, máme pro vás několik tipů na ostrovní lokality, v nichž se nacházejí ty nejkrásnější chorvatské pláže.

Miss ostrova Brač

Na ostrově Brač, konkrétně v letovisku Bol, se nachází zřejmě nejznámější pláž celého Chorvatska. Její jméno je ZlatniRat a nutno podotknout, že si své pojmenování zasloužila zcela oprávněně. Pláž totiž nápadně připomíná zahnutý roh, jehož konec se mění v závislosti na větru a mořských proudech. ZlatniRat je tvořen menšími bělavými oblázky a díky své kráse a čistotě si vysloužil prestižní ocenění „Modrá vlajka“.

Kráska okupující ostrov Krk

Chystáte-li se na ostrov Krk, nezapomeňte navštívit jednu z nejkrásnějších písčitých pláží, která se zde nachází. Její jméno je Baška a díky jemnému písku a pozvolným vstupům do vody je ideální pro rodiny s menšími dětmi nebo osoby se ztíženou pohyblivostí. Pláž je dlouhá zhruba jeden kilometr a její krásu si naplno vychutnáte zejména mimo hlavní sezónu, kdy jí neokupují davy turistů.

Adrenalinová Ručica na ostrově Rab

Náš výčet nejkrásnějších pláží zakončíme Ručicou, nacházející se na ostrově Rab. Pláž je obklopena majestátnými skalisky, proto se velké oblibě těší zejména mezi horolezci a milovníky adrenalinových zážitků. Pokud vás opalování na pláži nebo lezení po skalách přestane bavit, vydejte se do vnitrozemí, kde narazíte na stáda ovcí a jejich pastevce, jenž vám k ochutnání ochotně nabídnou zdejší vyhlášený pažský sýr, který se řadí mezi nejlahodnější speciality celého Chorvatska.

Ostrov Rab

rab1

Na ostrov Rab se dostanete pouze trajektem

Chorvatsko patří bezpochyby mezi nejnavštěvovanější dovolenkové destinace. Každoročně tam směřuje velká spousta nejen českých turistů. Málokteří však zamíří na ostrov Rab. Na tento ostrov je možné dostat se pouze trajektem, což spoustu návštěvníků odradí. V létě si na trajekt budete muset počkat ve frontě, ale čekání se opravdu vyplatí. Ostrov Rab měří pouhých 22 km, takže ho projedete vcelku rychle a užijete si chorvatských krás zase z jiného úhlu pohledu.

K moři i za poznáním

Ostrov Rab vám nabídne jak relaxaci na pláži, tak i možnost poznávání. Nejen rodiny s dětmi si oblíbily tuto méně známou destinaci. Rájem se stala i pro milovníky potápění. Asi nejvyhlášenější je lokalita Medova Buža, kde jsou v hloubce tří metrů tři jeskyně, které jsou spojené tunely. V prostřední jeskyni naleznete i hnízdiště netopýrů.  Západně od této lokality se nachází Rajská pláž. Je dlouhá asi 2 km a její povrch tvoří jemný písek. Můžete si zde vyzkoušet řadu vodních sportů, ale třeba také beach volejbal nebo minigolf.

rab2

Na místních plážích moc českých turistů nepotkáte

Koupat se však můžete i přímo ve městě. Vodní taxíky vás za poplatek zavezou třeba i na vyhlášenou nudistickou pláž. Odtud můžete lesíkem projít k dalším menším plážím. Pokud nejste zrovna zkušenými potápěči, ale láká vás pohled pod mořskou hladinu, určitě si nenechte ujít výlet ponorkou s proskleným dnem. Podmořský život jistě nadchne úplně každého. Zkuste tuto netradiční lokalitu, určitě nebudete litovat!

Méně známá destinace – ostrov Mljet

mljet1

Mljet – to je mnoho lagun s čistou teplou vodou

Tomuto ostrovu se právem přezdívá chorvatský ráj. Zkuste Chorvatsko trochu netradičně a navštivte Mljet. Ostrov má rozlohu 100 km2 a dlouhý je 37 km. Jeho západní část je uznána jako národní park.

Co je zde k vidění

Ostrov oplývá množstvím lagun a zátok, ve kterých je voda v průměru o 4 °C teplejší než v okolním moři. V těchto lagunách jste mohli v dřívějších dobách vidět i tuleně. Ti však již byli vyhubeni. Dalšími lákadly jsou jezera Malo a Veliko jezero, které jsou součástí národního parku. Ostrov není příliš obydlený, žije zde jen něco přes 1 000 obyvatel, kteří bydlí v několika osadách. V jedné z nich – v Sobře se nachází jediná čerpací stanice. Jinde benzín nebo naftu nenačerpáte. V této osadě také najdete přístav. Jelikož je Mljet nejlesnatějším ostrovem Chorvatska, můžete zde obdivovat také rozsáhlé porosty voňavých borovic, dubů a cedrů. Když budete mít štěstí, potkáte zde divočáky, jeleny nebo promyky, které zde byly vysazeny za účelem vyhubení jedovatých hadů. Navštívit můžete také krasové jeskyně, například Odysseovu jeskyni nebo jeskyni Movriča. Pokud vás zajímá historie, určitě si prohlédněte zříceniny římské vily v obci Polače nebo starobylé domy v obci Govedjari.

mljet2

Můžete tu obdivovat i rozsáhlé lesy a památky

Jak vidíte, dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o polehávání na pláži s hromadou českých turistů. Neváhejte proto a vydejte se na méně probádaná místa Chorvatska. Určitě nebudete litovat.

Kopačevský močál

kopacki_rit__mario_romulic

Poznejte Chorvatsko i z jiné stránky!

Jedete letos do Chorvatska? Máte dobrodružnější povahu a neláká vás polehávání na pláži, kde je hlava na hlavě? Vyrazte do východního Chorvatska, které patří k doposud málo navštěvovaným místům. Zde se nachází Přírodní park Kopački Rit neboli Kopačevský močál – největší rezervace v Chorvatsku o rozloze 238 hektarů. Jejím centrem je Kopačevské jezero.

Ráj zvěře, ptáků a ryb

Park byl vyhlášen na rozsáhlém území na soutoku Dunaje a Drávy. Tok Dunaje vytváří hranici mezi Chorvatskem a Srbskem. Park formuje mnoho slepých ramen, tůní, močálů a lesů. V době záplav, kdy se voda rozlije po ploše 23 tisíc hektarů, sem připlouvají hejna ryb, které se ve slepých ramenech a tůních rozmnožují. Objevuje se zde asi 40 druhů ryb. Rezervace je také domovem 260 druhů ptáků, kteří zde hnízdí. K nejznámějším patří orel mořský, který je také ve znaku parku. Z dalších ptáků tu můžete spatřit například kormorány nebo volavky, ze savců pak divoká prasata nebo jeleny.

baranja-kopacki-rit-0010

Rozmanitost zdejší přírody vás okouzlí

Do rezervace dorazíte z města Osijek, které je vzdáleno asi 12 km. Na místě si pak můžete vybrat vyhlídkovou loď, koňský hřbet nebo můžete vyrazit po řadě pěších stezek. Potulovat se na vlastní pěst ale není dovoleno – po občanské válce mezi Chorvaty a Srby ještě není celá oblast odminovaná. Pokud se unavíte pozorováním divoké přírody, je příjemné se občerstvit v řadě přilehlých hospůdek. Jejich rybí speciality jsou jednoduše vyhlášené!

Rybaření v Chorvatsku

blog-fishing_large_header

I takto může vypadat vaše dovolená

Doba dovolených se kvapem blíží a mnoho Čechů opět zamíří do Chorvatska. Někdo využívá pohostinnosti místních podniků, jiní si zase zavaří rajskou nebo svíčkovou do sklenic nebo vaří polévky ze sáčku. Proč si ale nezkusit vytáhnout vlastní rybu z Jadranu a pak si jí připravit například na grilu?

Jak na to?

main_tuna_0319

Pochutnejte si na vlastnoručně uloveném tuňákovi!

V každém případě potřebujete povolení k rekreačnímu rybolovu, které si můžete zakoupit i elektronicky na stránkách http://www.mps.hr/ribarstvo/. Přímo na místě je nákup možný v síti místních poboček nebo zmocněných agentur a prodejen. Povolení si můžete zakoupit jedno až třicetidenní s cenovým rozmezím 60 – 700 kun. Při koupi rybářského povolení potřebujete pouze pas a z moře si můžete vylovit až 5 kg ryb za den. Pokud chcete lovit větší ryby, jako je tuňák nebo mečoun, je nutné mít zvláštní povolení a cena povolenky je o něco vyšší. Jestli jste milovníci adrenalinu, bude vás zajímat lov olihní. Na ty se vyráží po západu slunce zejména v říjnu a v listopadu. Do vody se svítí reflektorem a světlo olihně přiláká k návnadě.

A na čem si můžete pochutnat? V Jadranu žije více než 400 druhů ryb. Mezi ty jedlé patří například mořen obecný, muréna, hlaváč rudoústý, cípal, morčák nebo kanic. A nejsou to jen ryby nebo olihně. Jadran je domovem řady druhů mušlí, krabů nebo chobotnic. Nezbývá než si sbalit nádobíčko a vyrazit na dovolenou.

Sponzorované odkazy

1 2 3