Sponzorované odkazy

Faerské ostrovy se nacházejí na severu Evropy, v pomyslném středu mezi Norskem a Islandem. Toto souostroví čítající bezmála 800 ostrůvků velikosti stovek kilometrů čtverečních, po skalnaté výběžky z mořského dna. Stejně jako Grónsko, jemuž byl věnován jeden z předchozích článků, i Faerské ostrovy patří pod správu Dánského království, přestože má vysokou míru autonomie – vlastní parlament, měnu, vlajku a i když nejsou součástí Evropské unie, můžete cestovat jen s občanským průkazem. Počasí na Faerských ostrovech bývá proměnlivé, avšak díky Golfskému proudu jsou zimy mírné a téměř bez sněhu.

Hlavní město a jeho architektura, Davide Gorla

Hlavní město a jeho architektura, Davide Gorla

Pozorování papuchalků a hlavní město Tórshavn

Nejprve zamiřme do hlavní ho města do Tórshavn, jehož název může být překládán jako Thorův přístav, a který silně odkazuje na severskou mytologii. Nepředstavujte si však velkoměsto, populace činí necelých 20 000 obyvatel, což je téměř polovina celkového počtu lidí žijících na Faerských ostrovech. Město láká na historické jádro – udržované barevné dřevěné domky s trávou pokrytou střechou, na které rádi a často usedají racci. Rovněž stojí za návštěvu osada Saksun, k níž se dostanete pěšky za dvě hodiny, obklopená zelenými kopci a vysokými horami.

Malebné údolí, Stig Nygaard

Malebné údolí Saksun, Stig Nygaard

Nasedněme na trajekt a nechme se odvést na jeden z ostrovů, který je typický svými barevnými, pro někoho možná vtipnými, obyvateli. Jedná se o ostrov Mykines a údajně by na něm měla vyskytovat jedna z největších kolonií pestrobarevných ptáků papuchalků. S podobnou atrakcí se můžete setkat i kousek vedle, na Islandu. Poslední dobou je však zahlédnutí většího hejna spíše raritou, než tradicí, hlavně kvůli jejich lovu na maso (chutí připomíná kuřecí s mandlovým nádechem), ale i kvůli nestálému počasí, které brání na ostrov vyjet. Alternativou může být ostrov Nólsoy, kde nejenže můžete pozorovat jednu z největších kolonií buřňáků na světě, zkusit spočítat každou ovci, kterou potkáte, ale i navštívit vzdálený maják, což ocení hlavně dobrodruzi.

Eysturoy a místní kuchyně

Na druhém největším ostrově Faerských ostrovů, a dalo by se říct, že i nejzajímavějším, najdete mnoho turistických míst. Nejenže se zde nachází nejvyšší hora Slættaratindur, kterou lze zdolat bez horolezeckého vybavení během čtyř hodin, ale i vesnička Gjógv s přírodním přístavem, který svým půvabem očaroval i dánského korunního prince a jeho ženu. Na počest jejich návštěvy byla nad údolím vybudována lavička, která nese princeznino jméno a byla to právě ona, kdo na ni usedl jako první.

Přírodní přístav, Lars Plougmann

Přírodní přístav Gjógv, Lars Plougmann

 

Jakmile vám po celodenní výpravě vyhládne, zcela určitě budete chtít okusit tradiční faerské speciality. Ať už hlavní vývozní artikl – ryby na různé způsoby, či maso zmíněných papuchalků nebo specialitu ostrovů, sušené ovčí maso.

Sponzorované odkazy