Sponzorované odkazy

Krkonoše jsou unikátní horskou oblastí Evropy. Návštěvník zde může obdivovat působivou krajinu, vydat se na pěší túru podél značených cest a v zimě využít oblíbených zimních středisek jako je Špindlerův Mlýn či Pec pod Sněžkou.
Nachází se zde také mnoho přírodních zajímavostí. Kromě toho, že zde nalezneme naši nejvyšší horu Sněžku či pramen nejvýznamnější řeky Labe, je tu k vidění i nejvyšší přírodní vodopád České republiky.

pancavsky-vodopad-002Pančavský vodopád je svou výškou 148 metrů nejvyšším českým vodopádem. Nachází se v obci Špindlerův Mlýn. Padá z nadmořské výšky 1298 metrů do 1150 metrů skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonoškém národním parku, přibližně 1 kilometr jižně od Labské boudy. Název vznikl podle Pančavského potoka. Jeho pojmenování pak pochází z německého pantschen, což česky znamená cákat, šplíchat.

Přírodní poměry

Z hlediska morfologického se jedná o vodopád nepravý, vícestupňový a víceramenný. Z hlediska genetiky je pak vodopád přírodní, konsekventní a karový. Geologickým podložím je žula. Vodopád má čtyři kaskády vysoké 36, 39, 23 a 20 metrů. Šířka se pohybuje mezi 1 až 20 metry, obvykle však má 4 až 8 metrů.

Přístupnost

Pančavský vodopád je přístupný celoročně po turistické stezce mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty. Přímý přístup k němu je ale omezený. Nad Pančavským vodopádem se nachází Ambrožova vyhlídka, ze které se otevírá krásný výhled na Labský důl s meandry řeky Labe a celé panorama východních Krkonoš (Kozí hřbety, Kotel, Lysá hora…). V blízkosti vodopádu je také další vyhlídka, z té však lze pozorovat jen nejhořejší část vodopádu. Celý vodopád můžete pozorovat z modré turistické značky vedoucí Labským dolem.

Sponzorované odkazy