Rádi byste do Španělska, ale nechcete pláže, kde se nebudete mačkat s tisíci, ale naopak si budete užívat samoty? Navštivte ostrov Fuerteventura, druhý největší ostrov Španělska, rozkládající se západně od Maroka a Západní Sahary. Z České republiky se na tento vzdálený ostrov nedostanete žádnou pravidelnou linkou, takže buď přestoupíte ve Španělsku, nebo můžete letět přes Německo či Velkou Británii. Pokud jste dočetli až sem, nechte mne nalákat vás na krásy této části Kanárských ostrovů.

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Opuštěné klenoty pobřeží

O Fuerteventuře se traduje, že její pláže jsou srovnatelné s krásou karibských pláží, ne-li nejkrásnější v celém Atlantském oceánu. Pláže se zdají býti nekonečnými a jejich barva, od slonovinové po zlatožlutý písek, vytváří iluzi ráje. 55 kilometrů pláží je ryze písečných, což při faktu, že na celém ostrově pláže čítají celkovou délku okolo 75 kilometrů, činí z Fuerteventury ideální místo pro dovolenou. Schválně neříkám letní dovolenou, protože klima se celoročně pohybuje v příjemných rovinách, tudíž vyjet si na Fuerteventuru v zimě není nic neobvyklého. Přestože i zde doléhá vliv turismu a podél pobřeží začínají vznikat turistická letoviska, stále na ostrově naleznete spoustu míst, kde lidská noha nevstoupila, a kde se nemusíte nikterak omezovat. Samozřejmě, pro ty, kteří si potrpí na plážový servis, lehátka a sprchu se sladkou vodou, takováto dobrodružství nejsou. Nýbrž sportovci, potápěči a jiní milovníci vodních sportů, budou příst blahem. Ostrov je ošleháván pasátovými větry (pravidelné větry z okolí rovníku), které způsobují nejen rozrůstající se pouště, ale i velké a silné vlny.

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Útulnost vnitrozemí?

Vnitrozemí na tomto ostrově není příliš zajímavé, alespoň z vizuálního hlediska. Kopce jsou porostlé tím nejodolnějším rostlinstvem, což je dáno silným nedostatek srážek, způsobeným absencí nějakého vyššího bodu, o který by se oblaka srazila a dala vzniknout dešťovým srážkám. I tak nabízí centrální část ostrova zajímavá místa k navštívení. Ať už se jedná o větrné mlýny ze 17. století, kterých je po ostrově opravdu značné množství, nebo o malebné vesničky, které vyvolávají dojem malých oáz uprostřed pouště. Typickým příkladem je vesnička Betancurie na západní straně ostrova.

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Odvrácená strana ostrova

Fuerteventura si žije ospalým životem, který ruší jen bušení vln na západním pobřeží. Zde se také nachází národní park Jandía, který rozhodně stojí za navštívení. Jeho ráz je trochu jiný, než východní pobřeží – pobřeží je skalnaté a o útesy se rozbíjejí vlny, tudíž neslouží primárně ke koupání. Vybízí však k zamyšleným procházkám, buď po pláži Playa de los Muertos, neboli Pláži mrtvých, nebo k nejvzdálenější a bohem nejopuštěnější pláží, pláži Playa de Cofete. Šedá skaliska, vodní tříšť, zuřivý příboj. Pro někoho děsivá představa, pro jiného příjemný pocit opuštěnosti. Záleží zcela na vás.

Jaime González

Playa de Cofete, Jaime González